Zbytkowianie potrafią

Pasja w życiu człowieka daje wiele radości i satysfakcji, rozwija oraz podnosi na duchu w trudnych chwilach.

     Już w 2016 roku na Radach Sołeckich pojawiały się nieśmiałe głosy, a może tak zorganizować coś z okazji okrągłej rocznicy 630 lecia Zbytkowa w 2018r.? Ktoś w końcu powiedział – dlaczego mówimy tylko o lampach, chodnikach, drogach, a gdzie miejsce na kulturę, na zachowanie tradycji i historię sołectwa? I tak się zaczęło, nikt jednak wtedy nie przypuszczał jakich rozmiarów wydarzenie szykuje nam się w 2018 roku.
     W lutym 2017 r sołtys Bogusław Wawrzyczek wraz z Radą Sołecką zorganizowali w świetlicy w Zbytkowie spotkanie organizacyjne w sprawie obchodów Jubileuszu 630 – lecia Zbytkowa. Konsekwencją tego spotkania stało się zawiązanie Komitetu Organizacyjnego, a to już była prosta droga do założenia w Zbytkowie Stowarzyszenia, które wraz z komitetem stało się motorem napędowym kolejnych działań związanych z rokiem 2018. Powstało bogate kalendarium, które zawiera 32 wydarzenia. Foldery te w formie zaproszenia za sprawą członków Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa trafiły do każdego domu w sołectwie, do organizacji i instytucji oraz do Urzędu Miejskiego w Strumieniu.
     Jednym z punktów kalendarium jest wystawa prac twórców lokalnych. Pomysł wyniknął z chęci otwarcia się na kulturę, sztukę oraz środowisko lokalne. Wśród mieszkańców naszego sołectwa jest wielu, którzy w zaciszu swego domu tworzą piękne rzeczy i odkładają je niestety na półkę. Teraz jednak mają okazję pokazać te wyjątkowe dzieła szerszej publiczności. Informacje o wystawie i poszukiwaniu twórców przekazywane były szeroko za pomocą marketingu szeptanego, poprzez strony internetowe i w formie ogłoszeń na zebraniach wiejskich. Tym sposobem zgłosiło się do nas 18 twórców z terenu sołectwa Zbytków. Nasi wystawcy to: Szczepan Blobel (papieroplastyka), Jolanta Bukowczan (malarstwo, fotografia), Łukasz Dawiec (kowalstwo artystyczne), Urszula Dawiec (decoupage), Józefa Greń (haft krzyżykowy), Mirosław Holeksa (snycerstwo), Eryka Kuśka (rękodzieło), Irena Masztalerz (rękodzieło), Anna Pieczka (szydełkowanie), Gertruda Pieczka ( haft krzyżykowy), Ewa Piekarczyk (cukiernik), Zofia Popielarz (muzyk amator), Małgorzata Pryczek (rękodzieło), Teresa Pryczek (malarstwo), Małgorzata Szczypka – Koprowska (wiersze, fotografia), Anna Szczypka – Rusz (rymowanki), Urszula Wach (rękodzieło) i Paulina Wawrzyczek (fotografia). Wystawie towarzyszy wydany przez Urząd Miejski w Strumieniu folder. Na jego kartach znajduje się przygotowany przez Grażynę Gądek opis sołectwa i prezentacja wszystkich twórców oraz ich zdjęcia, wykonane przez Paulinę Wawrzyczek.
     „Zbytkowianie potrafią” taki tytuł nosi wystawa twórczości mieszkańców Zbytkowa, której wernisaż odbył się 23 lutego w Galerii Pod Ratuszem w Strumieniu, a która trwać będzie do 30 kwietnia 2018r.
     Zbytkowianie potrafią to dobre hasło, ponieważ aby zrealizować tak duże wyzwanie jakim jest zorganizowanie wystawy trzeba naprawdę sporego sztabu ludzi. Zbytkowianie potrafią więc tworzyć ale i zorganizować się do wspólnego działania. Nasi krajanie stanęli na wysokości zadania, wszyscy do których zgłosili się organizatorzy podjęli wyzwanie. Serdeczne podziękowania i słowa uznania należą się Sylwii, Ewelinie i Markowi Szczepańskim, Katarzynie i Januszowi Mazgajom, Alinie, Paulinie i Bogusławowi Wawrzyczkom, wszystkim twórcom prezentującym swoje prace, Burmistrzowi Strumienia Annie Grygierek, Ewie Kuboszek – Owsiany, Dawidowi Marutowi, Zbigniewowi Sikorze, Annie Szczypce – Rusz, Grażynie Gądek, Lilli Salachnie – Brzozie, Alinie Piętce, Bożenie Badurze, Anicie Grzyb, Mirosławie Skoczylas, Annie Pieczce, Czesławowi Kuboszkowi, Karolinie Pajor, Dominice Owsiany, Tomaszowi Donocikowi, pracownikom Urzędu Miejskiego i MGOKu w Strumieniu.
A to wszystko za obecność na spotkaniach organizacyjnych, za pomoc w przygotowaniu i dystrybucji zaproszeń, dostarczenie prac w wyznaczonym terminie, przygotowanie wystawy, upieczenie i serwowanie ciast, przygotowanie tekstów i zdjęć, opiekę nad galerią w trakcie wernisażu, za dbanie o sprawy formalne, za przygotowanie fotoreportażu, pomoc w pracach porządkowych, za użyczenie i obsługę sprzętu, za bycie z nami! 

Ewelina Szczepańska 

Więcej o twórcach ze Zbytkowa przeczytacie na stronie www.solectwozbytków.pl w zakładce:
O Zbytkowie/Lokalni artyści i pasjonaci, tutaj.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia 2018 r. w Galerii pod Ratuszem w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. Grupy zorganizowane mogą umawiać się pod numerem 33 8570 182 lub 781 727 772.

Wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 630-lecia Zbytkowa objęte są patronatem medialnym przez redakcję portalu OX.PL oraz “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

fot. UM Strumień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *