Wernisaż wystawy ,,Zbytków w obiektywie”

W piątkowy wieczór, 23 września w zbytkowskiej bibliotece odbył się wernisaż wystawy ,,Zbytków w obiektywie”. Prezentowane tam zdjęcia wykonane zostały przez uczestniczki pleneru fotograficznego, tj. Annę Pieczkę, Marię Mikę, Barbarę Szczypkę, Bożenę Dziewięcką, Grażynę Olszewską, Halinę Walecką, Urszulę Dawiec, Sylwię i Ewelinę Szczepańskie oraz Milenę Kurasz. Jak wskazuje tytuł wystawy, w obiektywie aparatu znalazły się piękne zakątki Zbytkowa.
Gospodarzem wydarzenia była oczywiście Katarzyna Mazgaj – kierownik Biblioteki w Zbytkowie.

Spotkanie otworzyła Ewelina Szczepańska, witając zebranych i przedstawiając fotografów – amatorów, których zdjęcia zobaczyć można na wystawie.

Następnym punktem programu było wystąpienie Grażyny Gądek. Prelegentka na tę okoliczność przygotowała krótki rys historyczny dotyczący Zbytkowa. Zawierał on między innymi informację na temat obiektów sakralnych w tej miejscowości oraz zwyczajowe nazwy miejsc występujących na omawianym terenie.

Wśród gości wydarzenia nie zabrakło:

Anny Grygierek – Burmistrz Strumienia,

Joanny Krakowki – dyrektor Przedszkola w Zbytkowie

Anny Szczypki-Rusz – prezes Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa,

Aliny Wawrzyczek – kierownik miejscowej Świetlicy,

Anny Pieczki – przewodniczącej KGW w Zbytkowie

Bogusława Wawrzyczka – Sołtysa i Radnego Zbytkowa,

Marka Kojzara – prezesa PZHGP – koło w Zbytkowie

Bronisława Świeżego – prezesa Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – koło w Strumieniu

Mariusza Gruszki – zawodowego fotografa.

Racząc się kawą i słodkościami uczestnicy wernisażu oglądali wystawę komentując wyeksponowane tam zdjęcia. Niektóre uchwycone na fotografiach miejsca są oczywiste, inne natomiast zastanawiają.

Wydarzenie zrealizowano w ramach inicjatywy lokalnej ,,Kolorowe historie”, realizowanego przez KGW Zbytków, projekt ,,Generalnie Lokalnie – odkrywanie i rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego wśród mieszkańców gminy Strumień”, na którą Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022.

Wystawa potrwa do 14 października, zapraszamy do jej obejrzenia w godzinach pracy Biblioteki.