Uwaga, jesień sprzyja złodziejom!

 

     Uważajcie! jesienne długie wieczory to raj dla złodziei. Niespełna rok temu w naszym sołectwie doszło do kilku włamań. Dla przypomnienia oto kilka zasad jak zabezpieczyć się przed włamaniem:

 

 1. Po pierwsze nie popadać w rutynę i mieć dobre relacje z sąsiadami.
 2. Pamiętajmy, że mieszkanie, dom przed włamaniem jest zazwyczaj długo obserwowane. Włamywacz chce mieć pewność, że w środku nie zastanie domowników, dlatego przygląda się im, sprawdzając np., o której wychodzą do pracy i kiedy wracają.
 3. Jeśli zauważymy obcych „kręcących się”, zainteresujmy się, zapytajmy o powód wizyty. Należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów ich wyglądu i te wszystkie informacje niezwłocznie przekazać policjantom, dzwoniąc na telefon alarmowy 997 lub 112.
 4. Pod żadnym pretekstem nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych. Tę informację przekażmy też dzieciom. Tacy nibyznajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
 5. Zawsze można poprosić sąsiada, aby był czujny w czasie naszej nieobecności albo pomagał w utrzymaniu wrażenia, że ktoś jest w domu, np. zostawiając przez drzwiami buty. Warto też zainwestować nie tylko w dobre zamki, ale także solidne drzwi ( złodzieje najczęściej wyłamują wkładki w drzwiach, bywa też, że wchodzą przez okno i blokują drzwi od wewnątrz).
 6. Kiedy słyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańców nie powinno być w domu – zadzwoń na policję.
 7. Jeśli zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi sąsiada – reaguj i zadzwoń na policję.
 8. Nie trzymajmy w domu większej ilości gotówki, spisujmy numery seryjne sprzętów elektronicznych – to bardzo usprawni poszukiwania w razie kradzieży.
 9. Warto też sfotografować biżuterię, którą trzymamy w domu.
 10. Widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast zadzwoń na policję.

997 lub 112 – Policja

Komisariat Policji w Strumieniu
ul. Ks. Londzina 47
43-246 Strumień
tel. 33 85 63 910, 33 85 70 145
e-mail: strumien@cieszyn.ka.policja.gov.pl

Dzielnicowi: Dzielnica nr I – Strumień, Zbytków
mł. asp. Grzegorz KAWULOK
tel. biuro(w godz. służby) 338563919

Jak zabezpieczyć rzeczy przechowywane w domu lub mieszkaniu

 1. Drzwi zewnętrzne – najlepiej pełne! (wejścia do domu powinno być zabezpieczone, najlepiej pełnymi drzwiami zewnętrznymi).
 2. Nie zapominajcie o garażu i piwnicy!
 3. Pamiętajcie o zamknięciu balkonu! (drzwi rozszczelnione/uchylone nie są uznawane za zamknięte).

Jeszcze jedna ciekawostka, powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, warto zajrzeć i przeanalizować. Mapa zagrożeń dostępna tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *