25 maja odkrywaliśmy z szefem krótkofalarskiego Klubu Śląska Cieszyńskiego, tajemnice krótkofalarstwa. Radioamatorstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności z innymi pasjonatami, rozsianymi po kraju i świecie.
Aby móc prowadzić nasłuchy i nadawać, należy zdać państwowy egzamin i uzyskać świadectwo operatora urządzeń radiowych, na podstawie którego można starać się o wydanie pozwolenia radiowego czyli licencji. Organizacja egzaminów i wydawanie pozwoleń leży w gestii Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Krótkofalowcy posługują się ciągami identyfikujących znaków literowo cyfrowych, oznaczających poszczególne kraje, okręgi w niektórych krajach i konkretną osobę. Bez względu na położenie geograficzne stacji radiowej, używają do oznaczenia nawiązania łączności, czasu UTC wyznaczonego dla południka zerowego.
Potwierdzeniem nawiązania amatorskiej łączności radiowej są papierowe karty QSL przypominające pocztówki. Awers karty zawiera z reguły motyw graficzny bądź zdjęcie, służące do wyeksponowania własnego znaku, natomiast na rewersie umieszczane są tabelki do wpisania informacji o wykonaniu połączenia. W wymianie kart (krajowa i międzynarodowa wysyłka, odbiór i dystrybucja) pomiędzy radioamatorami pośredniczą biura QSL.