Spotkanie autorskie z Grażyną Gądek

Wczoraj Stowarzyszenie zakończyło projekt ,,Ocalić od zapomnienia”, popołudniem z Grażyną Gądek, autorką książki o naszej miejscowości. O 17.00 w salce integracyjnej zebrali się goście i słuchacze. Byli z nami Magdalena Suchanek – Kowalska, wiceburmistrz Strumienia, Michał Kajstura i Henryk Białowąs, pasjonaci oraz autorzy opracowań historycznych, Bronisław Świeży, prezes strumieńskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, jak również przedstawiciele lokalnych organizacji.

Spotkanie otwarła Anna Szczypka – Rusz, witając zgromadzonych. Krótko nawiązała do 5 letniego okresu działalności Stowarzyszenia, podkreślając osiągnięcia w postaci trzech wydanych publikacji o zbytkowianach i Zbytkowie. Odniosła się również do treści lektury najnowszej książki, akcentując innowacyjne podejście autorki do tematu, w postaci dwutorowej narracji opisującej zarówno architekturę najstarszych zbytkowskich domów, jak i losy ich mieszkańców.

Zasadniczą część spotkania stanowiła wyjątkowo ciekawa prelekcja Grażyny Gądek, urozmaicona prezentacją zdjęć, wybranych dokumentów oraz map. Autorka, okraszając wystąpienie ciekawostkami i ,,smaczkami” z życia lokalnej społeczności na przełomie wieków XIX/XX, zyskała uwagę i zaciekawienie słuchaczy, którzy dali wyraz swojemu zainteresowaniu długo niemilknącymi brawami. Uznanie dla wysiłku twórczyni, słuchacze wyrazili również gratulacjami i wiązankami kwiatów.

Oficjalną część zakończyła prezentacja publikacji, po czym nadeszła pora na rozmowy, refleksje, wymianę myśli przy ciasteczkach i kawie, w luźnej, towarzyskiej atmosferze. 

Do trzech razy sztuka ?

Anna Szczypka Rusz

Dofinansowano z budżetu Gminy Strumień w ramach środków na wspieranie realizacji zadań przez organizacje pozarządowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *