Złodzieje z Żor działali w Drogomyślu. Wpadli dzięki ekspedientkom… Zaangażowanie i rozsądne postępowanie kobiet pracujących w jednej z sieci sklepów spożywczych na południu Śląska przyczyniły się do zatrzymania czterech mężczyzn podejrzewanych o kradzież artykułów spożywczych. Mieszkańcy Żor zostali zatrzymani przez pawłowickich policjantów po tym, jak dyżurny komisariatu odebrał od ekspedientek zgłoszenie o wizycie niechcianych klientów. Zatrzymani mężczyźni zostali już przekazani policjantom z komisariatu w Strumieniu, gdzie będzie prowadzone w ich sprawie postępowanie. Pracownice okradzionego sklepu w Drogomyślu (powiat cieszyński, gmina Strumień), uprzedzając dalsze zamiary sprawców, poinformowały o zajściu swoje koleżanki z Pawłowic. Należycie poinstruowane ekspedientki , po wejściu do sklepu typowanej czwórki mężczyzn, rozsądnie nie podejmowały pochopnych decyzji, a jedynie obserwowały ich zachowanie. Starały się zapamiętać ich wygląd, to, w co byli ubrani oraz tablice rejestracyjne samochodu, którym przyjechali. Zapisane dane natychmiast przekazały oficerowi pawłowickiego komisariatu. Skierowany w miejsce zdarzenia patrol policji, po kilku minutach, natknął się na opisywany przez kobiety samochód.
W środku byli czterej mieszkańcy Żor w wieku od 19 do 27 lat. Policjanci znaleźli w ich pojeździe znaczne ilości towaru bez paragonów. Jeżeli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, zatrzymani będą musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi swojego postępowania. Kodeks karny w takich przypadkach przewiduje nawet do 5 lat więzienia. O ich losie będzie teraz decydował sąd.
źródło: http://zory.naszemiasto.pl/artykul/zlodzieje-z-zor-dzialali-w-drogomyslu-wpadli-dzieki,3660566,art,t,id,tm.html
Godną naśladowania postawą wykazały się Panie ekspedientki z Drogomyśla i Pawłowic.
W związku z nasilającymi się również w naszym sołectwie włamaniami i kradzieżami chcemy przypomnieć mieszkańcom kilka uwag:
Jak się zabezpieczyć przed włamaniem?
1. Po pierwsze nie popadać w rutynę i mieć dobre relacje z sąsiadami.
2. Pamiętajmy, że mieszkanie, dom przed włamaniem jest zazwyczaj długo obserwowane. Włamywacz chce mieć pewność, że w środku nie zastanie domowników, dlatego przygląda się im, sprawdzając np., o której wychodzą do pracy i kiedy wracają.
3. Jeśli zauważymy obcych „kręcących się”, zainteresujmy się, zapytajmy o powód wizyty. Należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów ich wyglądu i te wszystkie informacje niezwłocznie przekazać policjantom, dzwoniąc na telefon alarmowy 997 i 112.
4. Pod żadnym pretekstem nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych. Tę informację przekażmy też dzieciom. Tacy nibyznajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
5. Zawsze można poprosić sąsiada, aby był czujny w czasie naszej nieobecności albo pomagał w utrzymaniu wrażenia, że ktoś jest w domu, np. zostawiając przez drzwiami buty. Warto też zainwestować nie tylko w dobre zamki, ale także solidne drzwi ( złodzieje najczęściej wyłamują wkładki w drzwiach, bywa też, że wchodzą przez okno i blokują drzwi od wewnątrz).
6. Kiedy słyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańców nie powinno być w domu – zadzwoń na policję.
7. Jeśli zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi sąsiada – reaguj i zadzwoń na policję.
8. Nie trzymajmy w domu większej ilości gotówki, spisujmy numery seryjne sprzętów elektronicznych – to bardzo usprawni poszukiwania w razie kradzieży.
9. Warto też sfotografować biżuterię, którą trzymamy w domu.
10. Widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast zadzwoń na policję.
997 i 112 – Policja
Komisariat Policji w Strumieniu
ul. Ks. Londzina 47
43-246 Strumień
tel. 33 85 63 910, 33 85 70 145
e-mail: strumien@cieszyn.ka.policja.gov.pl
Dzielnicowi:
Dzielnica nr I – Strumień, Zbytków
mł. asp. Grzegorz KAWULOK
tel. biuro(w godz. służby) 338563919
Nie reagujesz akceptujesz!