ZEBRANIE KOMITETU BUDOWY KOŚCIOŁA i MIESZKAŃCÓW ZBYTKOWA

Dnia 31.08 2008 w sali Koła Gospodyń Wiejskich odbyło się zebranie Komitetu Budowy Kościoła oraz mieszkańców  Zbytkowa. Po modlitwie i powitaniu zebranych Parafian, a zwłaszcza nowego wikarego ks. Tomasza Srokę oraz budowniczego Pana Zygmunta Pryczka – ks. Prałat nawiązał do wcześniejszych problemów i ustaleń związanych z przygotowaniem dokumentacji i załączników do przedłożenia w Urzędzie Powiatowym w celu uzyskania pozwolenia na budowę kościoła.
Ks. Prałat wyraził radość z uzyskania pozwolenia na budowę kościoła w Zbytkowie dnia 20 VIII 2008r., które po uprawomocnieniu ok. 10 do 15 września będzie podstawą do zgłoszenia w nadzorze budowlanym i rozpoczęcia budowy.
Ks. Prałat podziękował publicznie Panom inżynierom Janowi i Tomaszowi Wrońskim za społeczne opracowanie dokumentacji oraz deklarację przyjęcia na siebie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru wymaganych w warunkach pozwolenia. Dalszy przebieg spotkania:
– Pozwolenie opatrzone jest warunkiem przedstawienia projektu odprowadzenia wody deszczowej i uzyskania do końca listopada 2008r. zatwierdzenia projektu.
– Po uprawomocnieniu się pozwolenia na b udowe kościoła zostanie podpisana umowa z ENION S.A. w sprawie doprowadzenia prądu budowlanego.
– Na wniosek parafii Starostwo w Cieszynie odstąpiło od nałożenia parafii pierwszej części podatku za odrolnienie terenu budowy w wysokości przeszło 47.000 zł.
Druga część podatku w tej samej wysokości rozłożona na 10 rocznych rat po 4.700 zł. jest wnioskowana do Sejmiku Śląskiego o zwolnienie ze względu na budowę o użyteczności publicznej. Do złożonych akt przez pośrednictwo Urzędu miasta i Gminy, zostanie uprawomocniony i dołączony dokument pozwolenia na budowę kościoła.
– Zaproponowana przez ks. Prałata Msza polowa na placu budowy – o błogosławieństwo w budowie Świątyni została ustalona na czwartek 11.09. 2008 roku o godz. 17.30
– Ks. Prałat zaproponował wykopanie studni na placu budowy z wodą użytkową  na rzecz budowy i funkcjonowania kościoła.
– Na prośbę ks. Prałata o niezwłoczne przystąpienie do prac Pan Zygmunt Pryczek – mieszkaniec Zbytkowa i budowniczy kościoła w Iłownicy przedstawiłharmonogram prac:
1. Wybudowanie szopy budowlanej z pomieszczeniem dla pracowników i przechowywanie narzędzi (do 9.09.2008r.). Deski zostały juz wcześniej zakupione.

2. Wykopy pod fundamenty należy zlecić Panu Kanikowi ze Strumienia – jest to parafianin – szybka, dokładna i najtańsza praca.
– Uformowanie wykopów wykonają społecznie mieszkańcy Zbytkowa.
– Wylewanie ław i fundamentów może nastąpić w połowie października.
– Należy zakupić stal zbrojeniową i zamówić beton w najtańszej betoniarni.
– Inne prace uzależnione są od warunków pogodowych i stanu zaawansowania pracy.
– Do funkcji majstra społecznego mieszkańców Zbytkowa i koordynatora prac pomocniczych został powołany za zgodą Pan Czesław Mika – mieszkaniec Zbytkowa
– Ks. Prałat zwrócił się do Pani Sołtys Cecylii Skowron o dopilnowanie w Urzędzie Gminy sprawy przejęcia nieodpłatnie od Państwa Kuboszków drogi dojazdowej, a od Państwa Kurpasów ok. 5 arów areału pod parking, na rzecz Gminy.
Państwo Kuboszek i Państwo Kurpas przekazując swoje pole na drogę gminną wraz z parkingami, czynią to jako darowiznę dla Kościoła.
– Ks. Prałat potwierdził przekazanie (w grudniu br.) trzech dzwonów z kościoła parafialnego na rzecz kościoła w Zbytkowie.
Są to dzwony „stalowe” pochodzące z 1958 roku ufundowane przez parafian na miejsce zabranych w 1941 roku przez hitlerowców.
– Pan Ignacy Pajor wnioskował, żeby do nowego kościoła ufundować nowe dzwony, a nie umieszczać starych. powoływał sie na podobne opinie niektórych parafian.
Ks. Prałat wyjaśnił, że zwyczajna praktyką jest na początek wyposażać kościół w tymczasowe urządzenia pochodzące z innych kościołów. Tak było w Zarzeczu w 1789. Tak było w Chybiu, Ochabach, Drogomyślu, a ostatnio w Bąkowie i Zabłociu. Po 13 latach z Zabłocia przekazano stare tabernakulum, ławki, ołtarz i ambonkę, a w Bąkowie nadal są jeszcze: szafy i krzesła.
Najpierw należy środki finansowe przeznaczyć na konieczne prace, a tak kosztowny zakup jak dzwony zostawić na koniec. To piękny dar, że dzwony będą jeszcze jakiś czas służyły parafii.
– Ks. Paweł Hubczak na koniec zebrania, przedstawił wstępnie propozycje liturgii i dekoracji na Mszę polową 11 września 2008 roku
Zebranie zakończono modlitwą.
Protokołowały
Cecylia Skowron