W dniach 23-25 czerwca w Strumieniu odbywał się 7. Strumieński Festiwal Artystyczny Sfart, organizowany przez Stowarzyszenie Form Artystycznych Sfart. Kolejne doświadczenia zdobywane przez lata przez wolontariuszy, członków i zarząd Stowarzyszenia Sfart umożliwiają co roku udoskonalenie i rozbudowanie formuły Festiwalu. Tegoroczna edycja była okazją do wprowadzenia w życie planów i marzeń o trzydniowym, międzynarodowym, kulturalnym i artystycznym święcie młodych ciałem i/lub duchem w Strumieniu!
Festiwal otworzyliśmy w piątek 23go czerwca w Galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na wernisażu wystawy malarstwa Romana Hudźca licznie zgromadzili się nie tylko przyjaciele i stali bywalcy festiwalowych wystaw, ale również osoby które przy tej okazji po raz pierwszy odwiedziły strumieński emgok oraz artyści, których prace mogliśmy podziwiać już między innymi w poprzednich edycjach imprezy. Szczególnie ucieszyła nas obecność Pani Renaty Filipovej, która była gościem 3. edycji Festiwalu w 2013 roku – opowiada Krzysiek Puda, wiceprezes Stowarzyszenia Sfart.
Roman Hudziec, artysta którego dziełom poświęcona jest tegoroczna wystawa w ramach festiwalu, przyjechał do Strumienia z Czech. Zaprezentował niezwykłe pejzaże wyróżniające się wykorzystaniem wyszukanych technik i oryginalnych podłoży malarskich takich jak czarne płótno, czy sklejki. Niekonwencjonalne zabiegi artystyczne którym pan Roman poddaje swoje prace determinują niepowtarzalny klimat wystawy, który trudno jest opisać słowami. Dlatego warto odwiedzić galerię emgok, gdzie wystawę można będzie zwiedzać jeszcze do połowy sierpnia.
W sobotę przenieśliśmy wydarzenia festiwalowe na plenerową scenę i w zieloną przestrzeń strumieńskiego Parku Miejskiego. Tam dużym zainteresowaniem młodzieży i dzieci cieszył się namiot pod którym Katarzyna Mucha prezentowała swój kolorowy, sensoryczny świat. Nie obyło się bez warsztatów plastycznych i wspólnego dekorowania parku! Barwne, własnoręcznie przygotowane przez festiwalowiczów pod okiem wolontariuszy Sfarta ozdoby pozostały na swoich miejscach, więc będzie można nimi nacieszyć oczy jeszcze kilka dni po zakończeniu Festiwalu! – dodaje Krzysiek Puda.
Głównym punktem sobotniego programu Sfart był Przegląd Zespołów. O nagrody walczyło czterech finalistów wyłonionych spośród nadesłanych z całego Śląska zgłoszeń. Wyjątkowo okazale prezentowało się w tym roku grono jury przeglądu, które przyglądało i przysłuchiwało się występom w sześcioosobowym składzie:
Martyna Kwolek – przewodnicząca jury – wokalistka, nauczycielka śpiewu i muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Śląskim, liderka, autorka muzyki w zespole Early Birds,
Duck Mała Dorda i Michał Kasztura – On muzyk, Ona ponadto aktorka, dwójka założycieli zespołu Lunatyp, ubiegłorocznego laureata Przeglądu Sfart,
Dominik Wawak, Mariusz Feszak – realizatorzy dźwięku, muzycy, przedstawiciele Studio dmb,
Krzysiek Puda – wiceprezes Stowarzyszenia Sfart, animator społeczno-kulturalny, gitarzysta zespołu 8 lat w Tybecie, śpiewak chóralny.
Absolutnym zwycięzcą tej edycji Przeglądu okazał się zespół Coffee Experiment z Rudy Śląskiej. To aż dziewięcioosobowa grupa młodych muzyków, która zachwyciła jury profesjonalizmem (nie tylko na scenie) i kunsztem wykonawczym zdecydowanie wyróżniając się na tle innych finalistów. Poskutkowało to przyznaniem zespołowi aż dwóch z trzech głównych nagród ujętych w regulaminie konkursu. W ramach zdobytych wyróżnień zespół już niedługo zarejestruje swoje dźwięki w bielskim studiu dmb. W sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu z kolei odbędzie się koncert Coffee Experiment za którego zorganizowanie będzie odpowiedzialne stowarzyszenie Sfart!
Nie zabrakło nagród dla kolejnych finalistów, którzy zaprezentowali się w sobotę na scenie festiwalowej. Cieszyński zespół Demontaż wkrótce będzie mógł się pochwalić profesjonalnymi zdjęciami, które będą efektem sesji fotograficznej w atelier Mariusza Gruszki. Martyna Kwolek, przewodnicząca jury przeglądu, przyznała również poza regulaminem nagrodę specjalną w postaci indywidualnych lekcji wokalnych dla Anity Londzin, wokalistki zespołu Synesthesia z Pszczyny.
Gwoździem sobotniego programu był koncert zespołu Music Mahal, który przeniósł licznie zgromadzonych i żywo reagujących odbiorców w swój własny, muzyczny wymiar nazywany przez lidera zespołu Mateusza Trembaczowskiego Pałacem Muzyki.
Wielki, niedzielny finał 7. Sfart Festiwalu zorganizowany został w ścisłej współpracy z Fundacją Wspierania Sztuk Audiowizualnych France Helvetia Polska, której członkowie przyjechali do Strumienia aż z Genewy. Słowem – kluczem niedzielnych wydarzeń w sali widowiskowej strumieńskiego emgok-u była NAUKA, a to za sprawą Gościa Specjalnego tegorocznego Sfarta, Pana Profesora Bolesława Pietrzyka, fizyka molekularnego na co dzień pracującego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, największym laboratorium na świecie! Pan Bolesław w sposób przystępny dla laików opowiedział o swojej pracy oraz o zadaniach jakie stawiają przed sobą naukowcy przeprowadzający eksperymenty w CERN. Ożywiona dyskusja Pana Profesora ze zgromadzonymi w emgok-u gośćmi przerwana została krótką przerwą, po której nastąpiła druga część niedzielnego programu Sfart – wieczór filmowy z Fundacją France Helvetia. Genewscy współgospodarze wieczoru zaprezentowali realizowane przez Fundację imponujące projekty filmowe.
Na kolejny punkt programu niecierpliwie czekali już uczestnicy konkursu filmowego w ramach 7. Sfart Festiwalu – ogłoszenie wyników konkursu na etiudę filmową.
W komisji konkursu znaleźli się członkowie Fundacji France Helvetia Polska oraz Mariusz Gruszka, przedstawiciel Stowarzyszenia Sfart.
Wyniki prezentowały się następująco:
I miejsce – Dominik Schneider za film pt. „Toczą się koła”
II miejsce – Klaudia Kowalczyk, Barbara Szczepanek za film pt. „Człowiek vs. superbohater”
wyróżnienie – Martyna Jurczyk, Jakub Żur za film pt. „Pracownia tajemnic”
wyróżnienie – Dorota Stasicka, Wacław Chromik, Mateusz Francuz za film pt. „Wiedza to siła”
wyróżnienie – Kamila Chojnacka za film pt. „Pani Lidzia”
Po emocjonującym ogłoszeniu wyników (które w dalszym ciągu można obejrzeć na kanale youtube stowarzyszenia Sfart ) korzystając z kinowego ekranu sali widowiskowej strumieńskiego emgok-u wyświetlono jeszcze kilka etiud filmowych zaproponowanych przez Fundację Helvetia czym oficjalnie zakończone zostały wydarzenia w ramach 7. Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego Sfart.
PODZIĘKOWANIA STOWARZYSZENIA SFART