Tradycyjna Wigilijka

„Niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do tych, którzy pragną serdeczności, byśmy z nadzieją i optymizmem mogli wspólnie patrzeć w przyszłość. Wigilia jest jedynym, niepowtarzalnym wieczorem. Niech nie gaśnie on nigdy w naszych sercach czyniąc nas coraz lepszymi. Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt.”

Takie i wiele innych życzeń świątecznych popłynęło w stronę uczestników Tradycyjnej Wigilijki, która odbyła się 15 grudnia. Było to ostatnie wydarzenie zamieszczone w Kalendarium Roku Jubileuszowego 630 – lecia Zbytkowa, jednak to 31-sze z 32 wydarzeń. Jedno jeszcze przed nami, jest to wykład promujący książkę „Dzieje Zbytkowa od czasów najdawniejszych do współczesności” Wojciecha Kiełkowskiego. Podsumowując wydarzenia w 2018 roku, wyliczyliśmy, że te 31 wydarzeń pomagało zrealizować prawie 100 osób, kilka organizacji i instytucji. Wspomniani zostali zaproszeni do wspólnego celebrowania Wigilii – dnia poprzedzającego narodziny Pana.
W tradycję Świąt Bożonarodzeniowych wpisanych jest wiele elementów, których nie zabrakło i u nas. Był tradycyjny posiłek, życzenia, opłatek, ustrojona choinka i oczywiście prezenty.
W czasie spotkania, miała miejsce projekcja zdjęć z wydarzeń Jubileuszowych, będąca krótkim podsumowaniem minionego roku i zrealizowanych zadań. Można było także obejrzeć prowadzoną przez Kasię Mazgaj Kronikę na której kartach zawarte są opisy i zdjęcia zrealizowanych zadań Jubileuszowych.
Wśród naszych wspaniałych gości nie zabrakło burmistrz Strumienia Anny Grygierek, przewodniczącego Rady Miejskiej Czesława Grenia, radnych Zbytkowa Kazimierza Jaworskiego i Bogusława Wawrzyczka, dyrektor Przedszkola w Zbytkowie Joanny Krakowki, przewodniczącej KGW w Zbytkowie Anny Pieczki, prezesa OSP w Zbytkowie Marka Omozika, prezesa PZHGP Marka Kojzara, kierownik Biblioteki Katarzyny Mazgaj oraz kierownik Świetlicy Aliny Wawrzyczek. Gościliśmy także prezes Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej Sławomirę Godek.
Tradycyjna Wigilijka to również ostatnie z siedmiu, zadanie z projektu „Zbytków ludzie i działanie” dofinansowanego z Programu Działaj Lokalnie i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Partnerzy: Powiat Cieszyński, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, samorządy: Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, oraz w ramach projektu „Nie stracić szansy” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym opisane wyżej wydarzenie zostało zrealizowane.

/Ewelina Szczepańska/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *