Przegląd przewodów kominowych należy przeprowadzać raz w roku, natomiast ich czyszczenie powinno się odbywać kilka razy w roku – w zależności od rodzaju paliwa wykorzystywanego w instalacji grzewczej. Jakie są skutki zaniedbania tych czynności? Niedrożność przewodów kominowych, para pojawiająca się na oknach, wilgoć i grzyb w rogach pomieszczenia…
Bagatelizowanie czyszczenia przewodów kominowych może zakończyć się tragicznie – zatruciem lub zaczadzeniem, dlatego tak ważne jest dokonywanie przeglądów i systematyczne czyszczenie przewodów. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom – kominiarzom.
Po co czyścić kominy?
– Przede wszystkim po to, żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z przewodów spalinowych i dymowych w obiektach, w których zachodzi proces spalania – wyjaśnia Robert Buchta z Zakładu Usług Kominiarskich w Opolu.
Czyszczenie sprawia, że ciąg jest lepszy, zapobiega uszkodzeniu komina, do którego może dojść np. w sytuacji zapalenia się sadzy w przewodach kominowych. Kończy się to zwykle uszkodzeniem komina, którego naprawa wiąże się z kosztami opiewającymi na tysiące złotych. Co gorsze, zanieczyszczony komin może być także przyczyną złego spalania paliwa i powstawania trującego czadu.
Jeśli ogrzewasz dom paliwem stałym (węgiel, koks, drewno), powinieneś zapraszać kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu i oleju – raz na pół roku.
Więcej przeczytacie tutaj.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 2003 roku w sprawie wykroczeń, które mówi iż funkcjonariusze pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej są uprawnieni do przeprowadzania czynności kontrolno – rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i są uprawnieni do wydawania mandatów i kar wg Artykułu.82. §1.
„Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów a w szczególności:
– nie wyposaża budynku w odpowiednie urządzenia lub sprzęt przeciwpożarowy lub nie utrzymuje ich w stanie zdatnym do użytku,
– utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych,
– nie usuwa lub nie zabezpiecza w obrębie budynków urządzeń lub materiałów stwarzających niebezpieczeństwo powstania pożaru
– eksploatuje w sposób niewłaściwy urządzenia energetyczne lub cieplne lub pozostawia je uszkodzone w stanie mogącym spowodować wybuch lub pożar,
Podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”