Oszustwa „NA WNUCZKA”, „NA WYPADEK” – UWAŻAJMY!

W naszej gminie coraz częściej można spotkać się z „dziwnymi telefonami”. Policjanci ostrzegają przed osobami podającymi się za fałszywych wnuczków, dzieci bądź policjantów. Starsze osoby bardzo często są narażone na oszustwa lub kradzieże ze strony przestępców. Ufają nieznajomym podającym się za pracowników instytucji pomocowych, spółdzielni mieszkaniowych czy za członków rodziny. Sposobem często wykorzystywanym przez oszustów jest metoda „na wnuczka” i „na policjanta”.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych.

  • Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym.
  • Jeśli mamy wątpliwości co do osoby dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam informację oddzwaniając do osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje.
  • Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną!
  • Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.
  • Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich bądź zadzwońmy na telefon alarmowy Policji.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformuj Komisariat Policji w Strumieniu tel. 47 857 39 10, lub skorzystaj z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy! Nie dajmy się oszukać!

źródło: www.cieszyn.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *