Przegląd przewodów kominowych należy przeprowadzać raz w roku, natomiast ich czyszczenie powinno się odbywać kilka razy w roku – w zależności od rodzaju paliwa wykorzystywanego w instalacji grzewczej. Jakie są skutki zaniedbania tych czynności? Niedrożność przewodów kominowych, para pojawiająca się na oknach, wilgoć i grzyb w rogach pomieszczenia…
Bagatelizowanie czyszczenia przewodów kominowych może zakończyć się tragicznie – zatruciem lub zaczadzeniem, dlatego tak ważne jest dokonywanie przeglądów i systematyczne czyszczenie przewodów. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom – kominiarzom.
Po co czyścić kominy?
– Przede wszystkim po to, żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z przewodów spalinowych i dymowych w obiektach, w których zachodzi proces spalania.
Czyszczenie sprawia, że ciąg jest lepszy, zapobiega uszkodzeniu komina, do którego może dojść np. w sytuacji zapalenia się sadzy w przewodach kominowych. Kończy się to zwykle uszkodzeniem komina, którego naprawa wiąże się z kosztami opiewającymi na tysiące złotych. Co gorsze, zanieczyszczony komin może być także przyczyną złego spalania paliwa i powstawania trującego czadu.
Jeśli ogrzewasz dom paliwem stałym (węgiel, koks, drewno), powinieneś zapraszać kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu i oleju – raz na pół roku, a przewody wentylacyjne – co najmniej raz w roku.
Ustawa Prawo budowlane w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) określa, że właściciel/zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe – Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków związanych z przewodami i przyłączami kominowymi właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska
Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Prezesa Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną „Czyszczone kominy to mniejszy smog”.
Akcja społeczna „Czyszczone kominy to mniejszy smog”
Zakłady kominiarskie (najbliższe) znajdziecie tutaj.
Panie Bogusławie, a może by tak przy okazji ogłosić konkurs fotograficzny na najlepiej dymiący komin-lokomotywa. Oczywiście z nagrodami wręczanymi na zebraniu wiejskim