Gdzie powinny znaleźć się informacje na temat numeru porządkowego budynku? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w art. 47b prawa geodezyjnego i kartograficznego.
USTAWA
z dnia 17 maja 1989 r.
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 47b.
- Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
- Na tabliczce, o której mowa w ust. 1, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości.
- Organy jednostek samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tabliczce, o której mowa w ust. 1, nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego.
- W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.
- Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazach danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów, organizację i tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania tych baz, a także wzór wniosku, o którym mowa w art. 47a ust. 6, mając na uwadze zachowanie w jak najszerszym zakresie dotychczasowych danych adresowych, zasadę interoperacyjności, o której mowa w przepisach o infrastrukturze informacji przestrzennej, potrzebę harmonizacji zbiorów danych tej ewidencji ze zbiorami innych rejestrów publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b, a także usprawnienie obsługi obywateli.”;
Ponieważ „Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej” weszła w życie dnia 7 czerwca 2010 roku, to dnia 7 czerwca 2013 roku skończył się czas na dostosowanie tabliczek adresowych – numerów porządkowych. A zatem:
Z dniem 7 czerwca 2013 roku upłynął termin wymiany tabliczek adresowych z numerem porządkowym i dostosowania ich do obowiązujących przepisów. A główne przepisy są następujące:
- Każda nieruchomość powinna posiadać dobrze widoczną tabliczkę adresową;
- Na tabliczce powinien być zarówno numer nieruchomości jak i nazwa ulicy lub nazwa miejscowości;
- Tabliczka powinna być oświetlona w nocy;
Po 7 czerwca 2013 roku służby porządkowe z mocą egzekwują stosowanie w/w przepisów.