Dzień Otwarty Koła Gospodyń Wiejskich w Zbytkowie

W ubiegły piątek (23.11.2018r.) odbyło się 28 z 32 wydarzeń Kalendarium Roku Jubileuszowego 630 – lecia Zbytkowa – Dzień Otwarty Koła Gospodyń Wiejskich ze Zbytkowa. W tym dniu odwiedziło nas 117 gości. 

Przygotowany program zawierał atrakcje dla dzieci. Najmłodsi poprzez wykonywanie prac takich jak darcie pierza (szkubaczki) razem z Panią Stefanią, działanie masła wspólnie z Panią Gertrudą, łuskanie fasoli w grupie z Panią Aliną, zwijanie przędzy na kłębek dowiedzieli się czym dawniej zajmowały się kobiety podczas wspólnych spotkań. Gospodynie nie byłyby sobą gdyby nie zaprosiły dzieci do wspólnego “kucharzenia” i tak pełno małych rączek zabrało się do robienia pączków, a wychodziły im wspaniale oraz do przygotowywania kanapek wg własnego pomysłu. Przedszkolaki razem z wychowawczyniami oraz dyrektor Joanną Krakowką oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej ze Strumienia z opiekunkami i dyrektor Anną Sławińską poznały elementy Cieszyńskiego Stroju Regionalnego, historię koła i wspólnie z nami bardzo przyjemnie spędziły czas. Przewodnicząca KGW Anna Pieczka dziękując najmłodszym za odwiedziny wręczyła wszystkim pamiątkowe Dyplomy. 

Wieczorem w programie zawierającym zwiedzanie Izby Pamięci Zbytkowa, prezentację historii KGW Zbytków oraz występ Zespołu Regionalnego Strumień nasza sala także pękała w szwach. Gościliśmy burmistrz Strumienia Annę Grygierek, prezes RZRKiOR Danutę Kożusznik, przewodniczącego RM w Strumieniu Czesława Grenia, wice przewodniczącego RM i radnego Kazimierza Jaworskiego, sołtysa, radnego Bogusława Wawrzyczka, wice-prezesa SMZ Janusza Mazgaja, delegacje KGW z terenu gminy Strumień oraz KGW Zaborze, kierownik RRiP Ewę Kuboszek – Owsiany, prezesa OSP Zbytków Marka Omozika, kierownik Biblioteki Katarzynę Mazgaj, byłe przewodniczące KGW: Zenonę Janotę, Bogusławę Kawę i Cecylię Skowron, prezesa PZHGP Marka Kojzara, kierownik świetlicy Alinę Wawrzyczek, członkinie KGW w Zbytkowie oraz wielu wspaniałych gości. Zebrani mogli delektować się pączkami wykonanymi przez członkinie koła, zrobionymi przez nie kanapkami oraz herbatą z suszu z lipy.

Dzień Otwarty KGW w Zbytkowie zorganizowany został w ramach projektu “Zbytków – ludzie i działanie” i otrzymanej na ten cel przez Stowarzyszenie Miłośników Zbytkowa dotacji w konkursie grantowym “Działaj Lokalnie 2018”. 

/Ewelina Szczepańska/

Projekt dofinansowany z Programu Działaj Lokalnie, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Partnerzy: Powiat Cieszyński, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, samorządy Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, oraz w ramach projektu “Nie stracić szansy” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *