Apel pszczelarzy ze Strumienia

 

     „W imieniu (…) członków koła pszczelarzy w Strumieniu, zwracamy się z prośbą o zagospodarowanie dostępnych miejsc na terenie Waszej miejscowości miododajnymi gatunkami drzew i krzewów”.

W ostatnich latach obserwujemy postępujące zmiany w środowisku naturalnym. Powoduje to uszczuplenie naturalnych baz pożytkowych owadów zapylających oraz ograniczanie naturalnych siedlisk dziko żyjących zapylaczy.
Nasadzenia nowych roślin, przemyślane wycinanie roślin i drzew w tym miododajnych oraz ich odpowiednia pielęgnacja, są konieczne i niezbędne zarówno ze względów estetycznych, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzi. Istnieje ryzyko, że rolnicy, sadownicy oraz posiadacze przydomowych ogródków z biegiem czasu mogą odnotowywać straty związane ze spadkiem populacji owadów zapylających. Paradoksalnie więcej niż pszczelarze skorzystają na tym okoliczni mieszkańcy, rolnicy i następne pokolenia.
Przy obecnym dostępie do informacji oraz możliwościach nabycia produktów można zaprojektować ogród tak, że będzie kwitnącym od wczesnej wiosny do późnego lata, ciesząc oczy ludzi i serca zapylaczy. Istniejące obecnie tendencje do sadzenia drzew iglastych, czy różnych odmian tui pogarsza sytuację, ponieważ rośliny te są dla pszczół obojętne, nie wydzielają nektaru czy pyłku.
Warto się również zapoznać z filmem dokumentalnym „Więcej niż mód”

Miododajne gatunki drzew i krzewów:
Drzewa – Lipa Moltkego, krymska drobnolistna, Lipińskiego,
Robinia akacjowa [akacja] lepka,
Śliwy – różne odmiany,
Wierzby – biała, iwa krucha, płacząca,
Jabłonie – różne odmiany,
Grusze, czereśnie, wiśnie – różne odmiany,
Jarząb pospolity, kasztanowiec zwyczajny,
Klony – Ginalla, polny, zwyczajny, klon jawor,
Krzewy – agrest, porzeczka, malina – różne odmiany, aronia, głóg pięcioszyjkowy, irga – chińska, błyszcząca, czarna.
Jeżyna – różne gatunki, lilak japoński, oliwnik wąskolistny, śnieguliczka biała, wiciokrzew pospolity.
Wymienione tu gatunki wydzielają największe ilości nektaru i pyłku. Opis w/w gatunków i sposób uprawy jest dostępny w internecie.

Pomóżmy wspólnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *