30 LAT ZBYTKOWSKIEJ BIBLIOTEKI

Dnia pierwszego września mija 30 lat, kiedy to w nowo otwartej pięknej strażnicy została uruchomiona i rozpoczęła działalność filia biblioteki publicznej w Strumieniu. Inicjatorem powstania w Zbytkowie biblioteki z prawdziwego zdarzenia był pan Jerzy Omozik. Pierwszym pracownikiem biblioteki była pani Alina Wawrzyczek, później pani Jolanta Budny, a od 1990 roku placówkę prowadzi pani Katarzyna Mazgaj. Biblioteka przez lata zmieniała swoje oblicze. Obecnie jest ładnym, przestronnym lokalem wyposażonym w nowoczesne meble i regały. Placówka posiada 8 tysięcy woluminów oraz 60 audiobooków. Zbiór ten jest systematycznie uzupełniany nowościami, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W filii można wypożyczyć lub poczytać na miejscu różne czasopisma. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana z dostępem do Internetu, także dla użytkowników. Posiada uroczy kącik dla najmłodszych czytelników, których z roku na rok przybywa. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 300 czytelników odwiedzających regularnie bibliotekę, z czego wielu związanych jest z placówką od początku jej istnienia.
     W bibliotece odbywają się spotkania autorskie, wieczorki poetyckie połączone z wystawami prac i obrazów naszych rodzimych artystów. Często goszczą tu przedszkolaki, bowiem współpraca z tutejszym przedszkolem od samego początku jest wspaniała. W 2016 roku biblioteka zdobyła trzecie miejsce w konkursie na najlepszą filię powiatu cieszyńskiego.
     W jubileuszowym roku serdecznie dziękujemy druhom strażakom, którzy nieodpłatnie od samego początku użyczają lokalu oraz zawsze chętnie udzielają wszelkiej potrzebnej pomocy. Podziękowania składamy władzom naszej gminy oraz byłej i obecnej dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu, to dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu biblioteka może w pełni funkcjonować i rozwijać się, służąc wszystkim mieszkańcom.

Katarzyna Mazgaj