Teresa Pryczek

 

    Ur. w 1953 r., plastyk, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, członkini Amatorskiej Grupy Twórczej w Strumieniu od początku jej działalności. 

    Pracowała jako dekoratorka, a także instruktorka grup plastycznych „Malusie” i „Paleta” w strumieńskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Największą jej pasją jest malarstwo, które pokochała już w dzieciństwie i któremu pozostała wierna aż do dziś. Z zamiłowaniem stosuje różne techniki malarskie: farby olejne, akrylowe, witrażowe, a także pastele i akwarele, ołówek, piórko i metodę decoupage’u. Maluje głównie portrety i wizerunki świętych, kwiaty i martwe natury. Lubi pejzaże i obrazy surrealistyczne, ikony i freski. Wykonuje dekoracje, plakaty, przygotowuje wystawy, projektuje witraże i sztandary. Jest autorką okładek i ilustracji do wielu zbiorów poetycko-malarskich wydanych przez MGOK. 

    Jej prace znajdują się w budynkach sakralnych, obiektach użyteczności publicznej, a także u osób prywatnych nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach świata, m.in. w Japonii czy Watykanie (np. pejzaż Strumienia podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez strumieńskich pielgrzymów). Obrazy pani Teresy można znaleźć w kościołach w Strumieniu, Zabłociu i Zbytkowie. W tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują zaprojektowane i namalowane przez artystkę stacje drogi krzyżowej zdobiące ściany świątyń. 

    Teresa Pryczek często bierze udział w plenerach, konkursach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest zdobywczynią wielu nagród, m.in. za projekt witraża „Trójca Święta” na Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Mikołowie. W 2009 r. uhonorowano ją tytułem „Zasłużony dla Gminy Strumień”, a w 2011 r. – „Zasłużony dla Zbytkowa”. W 2014 r. otrzymała „Wyróżnienie św. Barbary” w strumieńskim Sanktuarium.