Szczepan Blobel

     

     

     Ur. w 2001 r., miłośnik papieroplastyki, kolekcjoner, pasjonat mechaniki. 

     Od najmłodszych lat rozwija swe zdolności i realizuje różnorodne pomysły. Zamiłowanie do mechaniki odziedziczył prawdopodobnie po dziadku, który był inżynierem mechanikiem i konstruktorem. Początkowo fascynowała go papieroplastyka. Miał zaledwie trzy lata, gdy zainspirowany przez babcię rozpoczął swą przygodę z papierem. Najpierw wykonywał techniką origami papierowe zwierzęta i kwiaty, później zaczął sobie stawiać coraz większe wyzwania. Wyczarowywał z kartonu najsłynniejsze budowle świata, rowery, motocykle, a nawet zabytkowe samochody. 

     Prace Szczepana można było podziwiać przede wszystkim na szkolnych pokazach, ale także w Galerii pod Ratuszem na autorskiej wystawie zatytułowanej „Magia Papieru”, którą w 2014 r. zorganizowała strumieńska Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Jego kartonowa kolekcja cieszyła się również ogromnym zainteresowaniem podczas organizowanego przez MGOK VI. Zlotu Kolekcjonerów, na którym te misternie wykonane modele przyniosły mu I nagrodę. Po magii papieru przyszło oczarowanie starymi pojazdami i pasja kolekcjonerska. Szczepan uwielbia zabytkowe motocykle i samochody. Samodzielnie odrestaurował swój ulubiony eksponat, którym jest stary Volswagen Garbus (jeździ!). Ma też kolekcję zabytkowych motorowerów „Komar” i rowerów
sygnowanych znakiem ZZR (pochodzących z założonego w 1948 r. przedsiębiorstwa Zjednoczone Zakłady Rowerowe). Jego zbiór stale się powiększa. Renowacja zabytkowych pojazdów sprawia mu wiele przyjemności. „To sposób na miłe spędzenie wolnego czasu” – mówi młody twórca i kolekcjoner, po czym dodaje: „Lubię stare samochody i motocykle. To wszystko”. 

     Tworzy głównie dla siebie, choć cieszy się, gdy ktoś docenia jego wysiłek. Posiada też zdolności plastyczne, czego dowodem może być I miejsce w konkursie „Like dla Książki” zorganizowanym w 2017 r. przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Liceum im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, za projekt okładki do „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Pasje Szczepana wspiera rodzina.