„Bo dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek” /Dorota Braunstch: „Domy bezdomne”/
Szkoda, że nie ma zdjęć . Przydałyby się jakieś zdjęcia . Takie, wyrażające pewien niedosyt, zdania słyszałam wielokrotnie po opublikowaniu książki Ocalić od zapomnienia. I z tego niedosytu narodził się kolejny pomysł: opracowanie elektronicznego fotoalbumu będącego uzupełnieniem do zawartych w książce opisów domów i obejść. Nie było to łatwe zadanie. Trudność przedsięwzięcia polegała przede wszystkim na tym, że niełatwo było dotrzeć do fotografii przedstawiających dawne domy; niewiele z nich się zachowało albo nie było ich wcale. Te, które przetrwały, były często słabej jakości. Nie chodzi jednak ani o doskonałość, ani o „urodę” zdjęć czy prezentowanych na nich budynków. Chodzi raczej o zachowanie w pamięci tego, co już nie powróci. Zebrane w albumie fotografie mają w sobie wiele uroku, przenoszą nas w atmosferę minionych czasów, przywołują to, co często już odeszło w historyczną niepamięć. Są też dowodem na jakże szybko postępujące zmiany nie tylko w zakresie obyczajów, ale i zasobów kultury materialnej. Niektóre z prezentowanych domów już nie istnieją ‒ nawet na fotografii ‒ niektóre zostały przebudowane; inne jeszcze stoją, ale nie ma w nich duszy, bo już nikt w nich nie mieszka.
Zdjęcia podzieliłam na zestawy zgodne z dawną numeracją domów zastosowaną w książce. Każde z nich jest opatrzone podpisem zawierającym krótki opis uwiecznionego obiektu, przybliżony czas wykonania fotografii oraz jej pochodzenie. Ze względu na sentymentalną lub historyczną wartość dołączyłam do albumu także te zdjęcia, których nie dało się przyporządkować do konkretnego numeru domu. Noszą one wspólną nazwę „Ciekawostki”.
Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w przeszukanie domowych archiwów i udostępniły mi posiadane fotografie czy to osobiście, czy też mailowo lub za pomocą telefonu komórkowego. Bez Państwa pomocy album z pewnością by nie powstał! Dziękuję Paulinie Wawrzyczek i Dawidowi Marutowi za opracowanie formy graficznej albumu, panu sołtysowi Bogusławowi Wawrzyczkowi za udostępnienie „łamów” internetowej strony sołectwa, prezesce Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa Annie Szczypce-Rusz za wsparcie, nie tylko merytoryczne, oraz mężowi za cierpliwość i wyrozumiałość.
Grażyna Gądek
Uwaga: Album wersji pdf do pobrania dostępny jest na tej stronie .
Aby powiększyć któreś zdjęcie wystarczy w nie kliknąć.
Dom nr 1. Dawny dwór i folwark (zachowały się do dziś).
Folwarczne stajnie po przejściu frontu ‒ widok od strony wschodniej (ok. 1947 r.). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Folwarczne stajnie ‒ widok z podwórza (ok. 1947 r.). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Karmienie drobiu (ok. 1947 r.). W głębi (za miską) tzw. „fyrtula” lub „fyrtok” ‒ konna maszyna do kopania ziemniaków, dalej stajnia. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Ruiny stodoły ‒ widok od strony zachodniej (ok. 1947 r.). W środku lokomobila ‒ parowy zespół napędowy stosowany w XIX i na pocz. XX w. do napędu maszyn rolniczych w folwarkach. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rus z. Ruiny stodoły ‒ widok od strony podwórza (ok. 1947 r.). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Chwila odpoczynku (lata 50. XX w.). W tle zabudowania dworskie z XIX w. ‒ widok od strony południowej. Ze zbiorów Ireny Konieczny. Trzy „paniczki” (lata 50. XX w.). W tle zabudowania dworskie. Ze zbiorów Ireny Koniecz ny. Harcerze przy studni (1966 r.). Na pierwszym planie pompa studni głębinowej, w tle stodoła odbudowana ze zniszczeń wojennych. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz.
Dom nr 2. Budynek mieszkalny (już nie istnieje) i sala dawnej gospody u Gałuszki (dziś przebudowana) .
Na murku przy schodkach (ok. 1944 r.). Z lewej wejście do gospody u Gałuszki (nad drzwiami napis „Gasthaus”), z prawej drzwi do części mieszkalnej. Ze zbiorów Krystyny Krzempek. Na spacerze (1951 r.). W tle budynek dawnej gospody. Ze zbiorów Małgorzaty Szczypki. Na schodkach do dawnej gospody (1956 lub 1957 r.). Ze zbiorów Kazimierza Miłego. W dniu I Komunii św. (1956 lub 1957 r.). W tle fragment południowego szczytu domu, z prawej stodoła. Ze zbiorów Kazimierza Miłego. Z owieczką (2. poł. lat 50. XX w.). W tle południowy szczyt domu. Ze zbiorów Kazimierza Miłego.
Dom nr 3 (już nie istnieje).
Budynek dawnego chlewa (2001 r.). Z prawej zachodni szczyt domu nr 5 i wieżyczka kaplicy MB Szkaplerznej. Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 4 (już nie istnieje) .
Kuzynostwo (lata 60. XX w.). W głębi zarys domu, z lewej droga „do wsi” (dziś wlot ul. Starowiejskiej), z prawej „chlywki” sąsiada. Ze zbiorów Krzysztofa Kojzara.
Dom nr 5 (zachował się do dziś) .
W zimowej szacie (lata 30. XX w.). W tle dom z 1880 r., przed domem kaplica M.B.Szkaplerznej, z lewej przy płocie prawdopodobnie fragment dawnej kuźni. Ze zbiorów Cecylii Skowron. Weselni goście przed „sklepkiem” ‒ izbeczką (1939 r.). W tle północna ściana domu. Ze zbiorów Krzysztofa Kojzara. Wesele u sąsiadów (ok. 1946 r.). Z lewej dom i prawdopodobnie pozostałości dawnej kuźni, w centrum za drzewami zarys kaplicy M.B. Szkaplerznej. Ze zbiorów Wojciecha Chudego. Niedzielny piknik (lata 60. XX w.). W tle dom i kaplica ‒ widok z ogrodu sąsiada. Ze zbiorów Bronisławy Krzempek. Z gramofonem (lata 40. XX w.). Na drugim planie skrzyżowanie obecnej ul. Wyzwolenia z ul. Starowiejską, koło drzewa otoczony płotem drewniany krzyż, w głębi dom, przy drodze kuźnia. Ze zbiorów Dagmary Gruszki. Napis na wschodnim szczycie budynku Opatrzność Twoja opatrzny Panie / O nas mizernych niech ma staranie (2022 r.). Zdjęcie: Marek Kojzar.
Dom nr 6 (dziś przebudowany) .
Weselni goście na tle południowej ściany domu (lata 60. XX w.). W głębi fragment stodoły. Ze zbiorów Władysławy Kuboszek.
Dom nr 7 (dziś przebudowany) .
Dom od strony wschodniej (lata 50. XX w.) Z lewej dobudowana w latach 30. „piętrówka”, z prawej połączona z domem stodoła, w dolnym rogu kierat sąsiada. Ze zbiorów Krzysztofa Staronia. Wyjście na spacer (lata 60. XX w.). W tle frontowa ściana domu; widoczne ceramiczne ozdoby wokół drzwi i okien, przed domem studnia. Ze zbiorów Wandy Matlak.
Dom nr 8 (dziś przebudowany) .
Na kolanach mamy i taty (1969 r.). W tle front domu od strony południowej. Ze zbiorów Kazimierza Dawca. Przed „rajczulą” (1972 r.). W głębi z lewej dom nr 8, z prawej dom nr 35. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Goście weselni na tle wschodniego szczytu budynku (pocz. lat 60. XX w.). Z lewej wschodni „gibel” domu nr 2. Ze zbiorów Karola Omozika.
Dom nr 9 (już nie istnieje) .
Dom z 1803 r. od strony południowo-wschodniej (1982 r.). Ze zbiorów Anny Lapczyk. Przed orką (1910 r.). W tle ledwie widoczny zarys domu, z prawej kryta strzechą stodoła. Ze zbiorów Jana Żerdki.
Dom nr 10 (już nie istnieje) .
Babcia z wnuczętami (1951 r.). Za płotem dom, w głębi po prawej „Gałuszkówka”. Ze zbiorów Wandy Matlak. Brukowanie drogi „przez wieś” prawdopodobnie po wodociągowych wykopach (lata 60. XX w.). Z prawej stodoła, w głębi południowy szczyt „Gałuszkówki”. Ze zbiorów Karola Omozika. Dom od strony wschodniej (2001 r.). Widoczne zamurowane drzwi do dawnego chlewa, z prawej fragment budynku nr 44. Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 11 (już nie istnieje) .
Powrót z pastwiska (koniec lat 50. lub pocz. 60. XX w.). Za płotem dom; z prawej brukowana droga „przez wieś” (dziś ul. Starowiejska). Ze zbiorów Kazimierza Miłego. W „piaskownicy” na budowie (pocz. lat 80. XX w.). Z prawej front domu, przed nim studnia, w głębi stodoła z gospodarstwa nr 44; z lewej stodoła z gospodarstwa nr 10. Ze zbiorów Urszuli Malchar. Koleżanki (pocz. lat 50. XX w.). Z lewej fragment domu od strony południowo-wschodniej. Ze zbiorów Kazimierza Miłego. Przed wejściowymi drzwiami (lata 60. XX w.). Na ścianie tabliczka z dawnym numerem domu. Ze zbiorów Małgorzaty Szczypki.
Dom nr 12 (zachował się do dziś) .
Pogrzeb Józefa (1938 r.). W głębi południowa strona domu, z lewej fragment nieistniejącej już stodoły. Ze zbiorów Anieli Niezgody. Na motorze (lata 60. XX w.). W tle fragment frontowej ściany domu. Ze zbiorów Piotra Śleziaka. Przygotowania do strażackich zawodów (2004 r.). Z lewej dom, z prawej fragment dawnej stodoły. Ze zbiorów OSP w Zbytkowie. Dom od strony południowo-wschodniej (2013 r.). Zdjęcie: Irena Kwaśny; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 13 (zachował się do dziś) .
Na spacerze (1. poł. lat 40. XX w.). Z prawej dom „na kopcu”. Ze zbiorów Kazimierza Miłego. Karawan pogrzebowy (pocz. lat 60. XX w.). W tle wschodnia ściana domu i połączona z nim stodółka. Ze zbiorów Haliny Waleckiej. Dom od strony południowo-zachodniej (2012 r.). Z lewej dom nr 46. Zdjęcie: Google Maps. Sąsiadka z pieskiem (1993 r.). Dom od strony zachodniej, częściowo przebudowany. Ze zbiorów Haliny Waleckiej.
Dom nr 14 (dziś przebudowany) .
Dom od strony południowo-wschodniej (1993 r.). Ze zbiorów Haliny Waleckiej. Dom w trakcie remontu (2011 r.). Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 15 (zachował się do dziś) .
Prace ogrodowe u sąsiada (lata 60. XX w.). W tle dom i zabudowania gospodarcze od strony północnej. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Fragment domu od strony wschodniej (2001 r.). Z lewej budynek gospodarczy. Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 16 (już nie istnieje) .
Na stercie słomy (pocz. lat 50. XX w.). W tle południowy szczyt domu. Ze zbiorów Wiesława Moja. Popołudnie z akordeonem (lata 50. XX w.). W tle ściana domu i drewniana konstrukcja pod ocieplenie z trzciny. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Na ławce przed domem (lata 60. XX w.). Widoczna frontowa ściana domu i drewniane podpory dachu. Ze zbiorów Wiesława Moja. Wiążąc buty (lata 60. XX w.). Na pierwszym planie płot i belkowane umocnienie glinianego „podestu”. Ze zbiorów Wiesława Moja. Na rękach u babci (pocz. lat 60. XX w.). W tle północny szczyt połączonej z domem stodoły. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Rodzina pod dębem (pocz. lat 60. XX w.). Z lewej fragment południowego szczytu domu, z prawej dach stodoły z gospodarstwa nr 17. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek.
Dom nr 17 (zachował się do dziś ).
U sąsiada przy odpuście (lata 60. XX w.). W tle frontowa ściana domu. Ze zbiorów Wiesława Moja. Pamiątkowe zdjęcie pod dębem (lata 60. XX w.). W tle dom połączony z chlewem i stodołą ‒ widok od strony zachodniej. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Dom od strony południowej (2001 r.). Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 18 (dziś przebudowany) .
Dom od strony podwórka (lata 2000.). Widoczna połączona z domem stodoła i dobudowany budynek gospodarczy. Zdjęcie: Rafał Czyż. Wschodnia ściana domu (lata 2000). Zdjęcie: Rafał Czyż.
Dom nr 19 (dziś przebudowany) .
W głębi południowy szczyt domu (przełom lat 70. i 80. XX w.). Na pierwszym planie budynek dawnej gospody u Gałuszki. Fragment zdjęcia ze zbiorów Urszuli Malchar. W ramionach taty (1960 r.). W tle front domu od strony zachodniej. Ze zbiorów Stefanii Stokłosy.
Dom nr 20 (dziś przebudowany).
Po pogrzebie (1965 r.). W tle frontowa ściana domu, z prawej studnia z metalowym kołowrotem. Ze zbiorów Jana Polnika.
Dom nr 21 (dziś przebudowany) .
Rodzeństwo (1939 r.). W tle południowa ściana domu. Ze zbiorów Ireny Konieczny. Kondukt pogrzebowy (1968 r.). Z prawej dom i zabudowania gospodarcze ‒ widok od strony północnej. Ze zbiorów Marii Żur. Na ławce przed domem (przełom lat 60. i 70. XX w.). Ze zbiorów Karola Omozika. Na popołudniowym spacerze (lata 70. XX w.). W głębi stodoła i częściowo przebudowany dom. Ze zbiorów Jerzego Omozika.
Dom nr 22 (zachował się do dziś) .
W zimowej scenerii (1968 r.). W tle dom od strony południowo-wschodniej. Ze zbiorów Marii Żur. Na drodze przed wjazdową bramą (1968 r.). Z prawej południowy szczyt domu z przybudówką, w głębi dom nr 23. Ze zbiorów Marii Żur.
Dom nr 23 (dziś częściowo przebudowany) .
Siedząc na beczce (lata 60. XX w.) W głębi dom od strony wschodniej. Ze zbiorów Jerzego Omozika. Na podwórku (lata 80. XX w.). Z prawej zachodni szczyt domu z dobudowaną werandą, w głębi nieistniejąca już stodoła. Ze zbiorów Aldony Borowieckiej. Dom od strony południowo-zachodniej (2006 r.). Fragment zdjęcia ze zbiorów Grażyny Gądek. Napis na wschodnim szczycie domu: Pokój temu domowi i wszystkim w nim mieszkającym (2020 r.). Zdjęcie: Aldona Borowiecka.
Dom nr 24 (już nie istnieje) .
W cieniu ogromnego dębu (2010 r.). Dom od strony południowo-zachodniej, z lewej fragment stodoły. Zdjęcie: Google Maps. Dom od strony podwórza (2018 r.). Zdjęcie: Mirosław Zuber.
Dom nr 25 (dziś przebudowany) .
Ule w ogrodzie (lata 30. XX w.). Z prawej chlew i fragment przydomowego warsztatu. Ze zbiorów Barbary Szczypki. Na „placu” przed stodołą (1960 r.). Ze zbiorów Barbary Szczypki. Zabawa na stercie żwiru (pocz. lat 60. XX w.). W tle dom i zabudowania gospodarcze. Ze zbiorów Barbary Szczypki. Na motorze (poł. lat 60. XX w.). W tle zachodnia ściana domu z dobudowanym z przodu warsztatem. Ze zbiorów Barbary Szczypki.
Dom nr 26 (już nie istnieje) .
„Dwa starziki” na tle frontowej ściany domu (1982 r.). Ze zbiorów Grażyny Gądek. Na saneczkach (1884 r.). Z lewej szopka pod stodołą, pod dębem „ostropce”. Ze zbiorów Grażyny Gądek. Goście weselni na tle frontowej ściany domu (1962 r.). Nad drzwiami napis Szczęść Boże Młodej Parze . Ze zbiorów Grażyny Gądek.
Dom nr 27 (już nie istnieje) .
Babcia z konewką (lata 80. XX w.). W tle dom od strony zachodniej. Ze zbiorów Ireny Masztalerz. Dom i zabudowania gospodarcze od strony wschodniej (2004). Ze zbiorów Grażyny Gądek. Południowa strona domu z dobudowaną werandką (2005 r.). Fragment zdjęcia ze zbiorów Grażyny Gądek.
Dom nr 28 (dziś przebudowany).
Dom po przebudowie ‒ widok od strony północnej (2012 r.). W głębi fragment stodoły. Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 29 (zachował się do dziś) .
Przed domem (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Józefa Lapczyka. W dniu I Komunii Świętej (1961 r.). W tle dobudowana od strony południowej weranda i drewniana szopka. Ze zbiorów Józefa Lapczyka. Przerwa w „gościnie” (1972 r.). W tle południowa ściana domu. Ze zbiorów Józefa Lapczyka. Mama z synem i córką (ok. 1938 r.). W tle dom kryty strzechą. Ze zbiorów Józefa Lapczyka.
Dom nr 30 (już nie istnieje) .
Na motorze (lata 60. XX w.). W tle dom od strony południowo-wschodniej. Ze zbiorów Wandy Małek. Motocyklistka (lata 60. XX w.). W tle wschodni szczyt domu; widoczny dawny numer budynku. Ze zbiorów Wandy Małek. Front domu (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Wandy Małek. Babcia z wózkiem (1978 r.). W tle północna ściana domu i połączony z nim chlew. Ze zbiorów Wandy Małek.
Dom nr 31 (już nie istnieje) .
Pozostałości fundamentów domu od strony północno-zachodniej (2022 r.). Zdjęcie: Grażyna Gądek.
Dom nr 32 ( dziś częściowo przebudowany) .
Dom i stodoła od strony południowej (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 33 (dziś częściowo przebudowany) .
Rodzinne spotkanie (1957 r.). W tle zachodnia ściana domu: widoczne zamurowane drzwi „na zadek” i dach nad przybudówką, z lewej stodoła. Ze zbiorów Emilli Sender. Dziewczynka z torebką (1957 r.). W tle południowy szczyt domu i ściana dawnego chlewa. Ze zbiorów Emilli Sender.
Dom nr 34 (zachował się do dziś) .
Na ławeczce pod kuchennym oknem (lata 90. XX w.). Widoczny dawny numer domu. Ze zbiorów Henryka Rygla. Goście weselni na tle frontowej ściany domu (1970 r.). Ze zbiorów Henryka Rygla. Na podwórku (1978 r.). W tle stodoła z 2. poł. XIX w. i dobudowany chlew. Ze zbiorów Henryka Rygla.
Dom nr 35 (dziś częściowo przebudowany) .
Orka (lata 50. XX w.). W tle domy na „Wołku”: za końskim ogonem ‒ dom i stodoła z gospodarstwa nr 35, w prawo ‒ dom nr 13. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Dom od strony zachodniej (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 36 (dziś częściowo przebudowany) .
Rodzinne harce (lata 70. XX w.). Z prawej dom, chlew i stodółka ‒ widok od strony zachodniej. Ze zbiorów Wandy Małek. Na spacerze (lata 70. XX w.). W tle chlew i południowo-zachodnia strona domu. Ze zbiorów Anny Pieczki. Weselni goście na tle zachodniego szczytu domu (1974 r.). Ze zbiorów Anny Pieczki.
Dom nr 37 (dziś częściowo przebudowany) .
Dawna remiza OSP z 1939 r. (1987 r.). Ze zbiorów OSP w Zbytkowie. Dom od strony północnej (1987 r.). Z prawej słupkowa kapliczka i fragment dawnej remizy OSP. Ze zbiorów GS w Strumieniu.
Dom nr 38 (dziś przebudowany) .
Dom po przebudowie ‒ widok od strony wschodniej (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 39 (dziś przebudowany) .
Na pochyłej brzozie (lata 60. XX w.). Z lewej dom od strony wschodniej. Ze zbiorów Krzysztofa Kojzara. Brat i siostra (lata 60. XX w.). W tle południowy szczyt domu Ze zbiorów Bronisławy Krzempek.
Dom nr 40 (zachował się do dziś) .
Dom od strony południowo-wschodniej (2022 r.). Zdjęcie: Grażyna Gądek.
Dom nr 41 (dziś przebudowany) .
Na nartkach (lata 80. XX w.). W tle dom w zimowej szacie. Ze zbiorów Urszuli Malchar. Weselni goście na tle północnej ściany domu (1958 r.). Ze zbiorów Małgorzaty Szczypki. W koleżeńskim gronie (lata 70. XX w.). W tle południowa strona domu. Ze zbiorów Małgorzaty Szczypki. Dom od strony północnej (1993 r.). Na pierwszym planie szklarnie z gospodarstwa nr 14. Ze zbiorów Haliny Waleckiej.
Dom nr 42 (już nie istnieje) .
Koleżanki na tle wschodniej ściany domu (lata 50. XX w.). Ze zbiorów Elżbiety Krzempek.
Dom nr 43 (już nie istnieje) .
Dom i zabudowania gospodarcze od strony południowo-zachodniej (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Piotra Śleziaka. Tył domu przed rozbiórką (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Piotra Śleziaka. Front domu w trakcie rozbiórki (lata 80. XX w.). Nad drzwiami tabliczka z dawnym numerem. Ze zbiorów Piotra Śleziaka.
Dom nr 44 (dziś częściowo przebudowany) .
W oknie (poł. lat 50. XX w.). Widoczny fragment frontowej ściany domu. Ze zbiorów Kazimierza Miłego. Na spacerze (koniec lat 80. XX w.). W tle dom od strony wschodniej, na ścianie tabliczka z dawnym numerem, z lewej fragment stodoły. Ze zbiorów Kazimierza Miłego.
Dom nr 45 (już nie istnieje) .
Goście weselni (1937 r.). W tle prawdopodobnie frontowa ściana dawnej „Czechówki”, w drzwiach stary numer domu. Ze zbiorów Krzysztofa Kojzara. Babcia z wnuczętami i najmłodszym synem (1939 r.) W tle prawdopodobnie drzwi od podwórza; na ścianie numer domu. Ze zbiorów Krzysztofa Kojzara. Wschodnia strona współczesnego domu (2010 r.). Ze zbiorów Jerzego Króla.
Dom nr 46 (zachował się do dziś) .
Przejażdżka rowerem (1993 r.). W tle dom od strony południowo-zachodniej. Ze zbiorów Haliny Waleckiej. Spacerek po ogródku (2001 r.). W tle dom od strony południowej, za domem szopka. Ze zbiorów Haliny Waleckiej.
Dom nr 47 (dziś częściowo przebudowany) .
W malinowym „chruśniaku” (1993 r.). W tle dom od strony wschodniej ‒ widok z ogrodu sąsiada. Ze zbiorów Haliny Waleckiej. Południowy szczyt domu, z lewej budynek gospodarczy (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 48 (dziś przebudowany) .
Dom od strony południowo-zachodniej (lata 2000.). Ze zbiorów Małgorzaty Nowakowskiej.
Dom nr 49 (dziś przebudowany) .
Od Bąkowa do Zbytkowa (lata 60. XX w.). Z prawej dom i nieistniejąca już stodoła (rozebrana pod budowę wschodniego pasa DK 81). Ze zbiorów Kazimierza Tekli. Przy studni (lata 60. XX w.). W tle zbytkowski las. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz.
Dom nr 50 (już nie istnieje) .
Dom nr 51 (dziś częściowo przebudowany) .
Dom od strony wschodniej (lata 50. XX w.). Przed domem studnia i brukowana droga w kierunku Bąkowa. Ze zbiorów Józefa Wacławika. Babcia z wnuczkiem (ok. 1956 r.). W tle „chlywowa” ściana od strony podwórza, pod ścianą „banioki” na mleko. Ze zbiorów Józefa Wacławika. Rodzice z synem (ok. 1956 r.). Widoczne wejście do domu od strony podwórza. Ze zbiorów Józefa Wacławika. XIX Wyścig Pokoju na trasie Praga-Warszawa-Berlin (1966 r.). Z prawej dom i zabudowania gospodarcze ‒ widok od strony północnej. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej.
Dom nr 52 (już nie istnieje) .
Dom nr 53 (zachował się do dziś) .
To, co pozostało… (2001 r.). Fragment domu od strony wschodniej. Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 54 (zachował się do dziś) .
Dom i zabudowania gospodarcze ‒ widok od strony obecnej ul. Wiślańskiej (lata 60. XX w.). Z prawej dom nr 55. Ze zbiorów Heleny Pająk. Dom i stodoła od strony wschodniej (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 55 (dziś przebudowany) .
Dom po przebudowie ‒ widok od strony zachodniej (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Kazimierza Tekli. Na motorze (lata 80. XX w.). Z lewej budynek gospodarczy, w głębi stara stodoła. Ze zbiorów Kazimierza Tekli.
Dom nr 56 (już nie istnieje) .
Ogrodowe porządki (lata 60. XX w.). W tle ceglana ściana domu nazywanego „chałupką”. Ze zbiorów Anny Szczypki.
Dom nr 57 (dziś częściowo przebudowany) .
Dom od strony wschodniej (2012). Zdjęcie: Google Mapas. Dom od strony podwórza z przybudowanym „sklepkiem” (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Anny Wróbel. Goście (lata 60. XX w.). W tle południowa ściana domu. Ze zbiorów Anny Wróbel.
Dom nr 58 (już nie istnieje) .
Dom nr 59 (dziś przebudowany) .
Dom i stodoła ‒ widok z ogrodu sąsiada (1966 r.). Z lewej fragment domu nr 62. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Pogaduszki z Młodą Parą (1977 r.). W tle stodoła, szopka i „króliczoki”. Ze zbiorów Krystyny Gaszczyk. Goście weselni na tle północnej ściany domu (1977 r.). Ze zbiorów Krystyny Gaszczyk.
Dom nr 60 (już nie istnieje) .
Szczytowa ściana drewnianego domu (lata 60. XX w.). Pod oknem sterta cegieł, z lewej nowy dom w trakcie budowy. Ze zbiorów Jana Hermana. Studnia przed domem (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Jana Hermana. Tylne wejście do starego domu (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Jana Hermana.
Dom nr 61 (dziś przebudowany) .
Dom od strony zachodniej (1966 r.). Przed płotem „wychodek”, pod drzewem „ostropce” ze „żbelami”, z lewej fragment stodoły. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Zachodni szczyt stodoły krytej strzechą (1966 r.). Z prawej północny szczyt domu z wejściem do chlewa. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Dziewczynka (1966 r.). W tle fragment zachodniej ściany domu. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej.
Dom nr 62 (dziś częściowo przebudowany) .
Dom i zabudowania gospodarcze (1966 r.). Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Południowy szczyt domu (1966). Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Z krową (1966 r.). W tle zachodnia ściana domu i połączony z nim chlew. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej.
Dom nr 63 (już nie istnieje) .
Zbieranie truskawek (1971). W głębi dom od strony podwórza; na pierwszym planie fragment domu sąsiada. Ze zbiorów Katarzyny Mazgaj. W dniu I Komunii św. (1974 r.). W środku stodoła i dom od strony zachodniej, z prawej fragment nowej „piętrówki”, z lewej dom sąsiada. Ze zbiorów Joanny Worek. Weselni goście (koniec lat 50. XX w.). W tle południowo-zachodni szczyt domu i połączona z nim stodoła. Ze zbiorów Agaty Osiadły.
Dom nr 64 (dziś przebudowany) .
Na schodach „wysokij chałpy” (pocz. lat 40. XX w.). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Przed schodami zimową porą (pocz. lat 40. XX w.). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz.
Dom nr 65 ( dziś częściowo przebudowany) .
Na przystanku (pocz. lat 50. XX w.). W głębi wschodni szczyt domu i połączony z nim chlew. Ze zbiorów Anny Szczypki. Śmigus Dyngus (2008 r.). W tle dom od strony południowej z dobudowaną werandą i kotłownią w miejscu dawnego chlewa. Zdjęcie: Czesław Kuboszek.
Dom nr 66 (dziś częściowo przebudowany) .
Dom i zabudowania gospodarcze od strony obecnej ul. Olchowej (1966 r.). Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Przy traktorze (lata 70. XX w.). W tle front domu od strony północnej. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Dom „od placu” (lata 80. XX w.). Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Zachodni szczyt domu (lata 80. XX w.). Na pierwszym planie betonowy silos na kiszonkę i przydomowa „warzkuchnia”. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej.
Dom nr 67 (już nie istnieje) .
Północna ściana domu (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps. Dom od strony podwórza (lata 70. XX w.). Rysunek z pamięci: Grzegorz Żur.
Dom nr 68 (dziś przebudowany) .
Dom pędzlem malowany (lata 2000.). Autorka: Teresa Pryczek. Ze zbiorów Ewy Wojtek.
Dom nr 69 (już nie istnieje) .
Na zbytkowskiej drodze (lata 40. XX w.). Z lewej wschodni szczyt domu, w głębi zarys dawnej remizy OSP; z prawej ‒ dom nr 42 i ciąg zabudowań przy obecnej ul. Starowiejskiej ‒ widok od strony „Wołka”. Ze zbiorów Dagmary Gruszki. Przy pługu (pocz. lat 70. XX w.). W głębi linia zabudowań przy obecnej ul. Wyzwolenia ‒ widok od strony lasu; ostatnie z prawej: stodoła i dom nr 69. Ze zbiorów Stanisławy Polińskiej. Przed rowerową przejażdżką (lata 50. XX w.). W tle zachodnia ściana domu. Ze zbiorów Stanisławy Polińskiej. Na podwórku przed stodołą (lata 80. XX w.). W głębi zbytkowski las. Ze zbiorów Katarzyny Mazgaj. W dzień wesela (1991 r.) W tle dom od strony północno-wschodniej. Fragment zdjęcia ze zbiorów Katarzyny Mazgaj.
Dom nr 70 (dziś przebudowany) .
Kondukt pogrzebowy (1962 r.). W tle dom od strony północno-wschodniej, z prawej powojenna „piętrówka” nr 82. Ze zbiorów Józefy Greń. Spacer nową drogą do Strumienia (koniec lat 30. XX w.). W tle dom od strony wschodniej, w głębi z lewej dom nr 64, z prawej ‒ nr 82 przy obecnej ul. Tęczowej. Ze zbiorów Wojciecha Kiełkowskiego. Strażacy niosący trumnę (1962 r.). W tle wschodni szczyt chlewa. Ze zbiorów Józefy Greń.
Dom nr 71 (zachował się do dziś) .
Z pieskiem pod oknem (lata 60. XX w.). W tle wschodnia ściana domu. Ze zbiorów Stanisława Szpaka. Dom od strony południowo-zachodniej (pocz. lat 80. XX w.). Na pierwszym planie szopka, z lewej droga ‒ obecna ul. Brzozowa. Ze zbiorów Stanisława Szpaka. Front domu i połączony z nim dawny chlew i stodoła ‒ widok od strony zachodniej (2022 r.). Ze zbiorów Reginy Szopki.
Dom nr 72 (już nie istnieje) .
Zabawa z pieskiem (lata 60. XX w.). W tle „czyrwono chałpa” od strony zachodniej. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Kobieta z dzieckiem (lata 60. XX w.). Za krzewem dom od strony zachodniej. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Dom po przebudowie (2001 r.). Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 73 (już nie istnieje) .
W drodze do dawnego folwarku (1972 r.). W głębi droga do Bąkowa i fragment budowanej wschodniej linii dwupasmówki; z lewej północny szczyt domu rozebranego pod budowę drogi, z prawej fragment kiosku spożywczego „Kasia” i wiata przystanku autobusowego (za kapeluszem). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz.
Dom nr 74 (dziś częściowo przebudowany) .
Dom od strony południowo-zachodniej (2012 r.). Zdjęcie: Łukasz Socha. Dom i zabudowania gospodarcze od strony wschodniej (2012 r.). Zdjęcie: Łukasz Socha. Goście weselni (lata 50. XX w.). W tle fragment północnej ściany domu i werandy. Ze zbiorów Piotra Śleziaka. Dom od strony podwórza (2012 r.). Z prawej dawny chlew, z lewej nowy chlew połączony ze stodołą. Zdjęcie: Łukasz Socha.
Dom nr 75 (już nie istnieje) .
Dom z dobudowaną z boku piwniczką ‒ widok od strony wschodniej (1991 r.). Ze zbiorów Leokadii Kubali.
Dom nr 76 (zachował się do dziś) .
Bracia z pieskiem (lata 50. XX w.). Dom od strony południowej. Ze zbiorów Emilli Sender. Przebudowany południowy szczyt domu (2014 r.). Zdjęcie: Google Maps. Dom połączony ze stodółką ‒ widok od strony zachodniej (2014 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 77 (dziś przebudowany) .
Suszenie prania u sąsiada (1966 r.). W głębi zabudowania przy obecnej ul. Olchowej; na wprost dom i zabudowania gospodarcze nr 77. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Kobiety i motocykl (lata 60. XX w.). W tle fragment domu od strony podwórza, pod oknem studnia. Ze zbiorów Doroty Grzybek. Wejście do domu (lata 60. XX w.). Przy ścianie pompa do usuwania wody z piwnicy. Ze zbiorów Doroty Grzybek. Z motocyklem przed stodołą (lata 60. XX w.). Z prawej chlew. Ze zbiorów Doroty Grzybek.
Dom nr 78 (dziś częściowo przebudowany) .
Na drewnianym koniku (1944 r.). W tle południowy szczyt domu. Ze zbiorów Bernadety Parchańskiej. W dniu I Komunii św. (1974 r.). Z prawej dom od strony północnej, za drogą nowy dom sąsiadów. Ze zbiorów Joanny Worek. Ojciec z synem (1979 r.). Z lewej dom i stodoła ‒ widok od sąsiadów zza drogi. Ze zbiorów Mirosława Janoty.
Dom nr 79 (dziś częściowo przebudowany) .
Chłopczyk z kucykiem (1955 r.). W tle fragment domu i przybudowany chlew z „wyględą” na dachu. Ze zbiorów Wojciecha Chudego. Rodzina we drzwiach (1960 r.). Widoczny dawny numer domu. Ze zbiorów Wojciecha Chudego. Pogrzeb babci (1961 r.). W tle dom od strony południowej. Ze zbiorów Wojciecha Chudego. Dom i chlew po przebudowie (2001 r.). Zdjęcie: Pracownia Abakus; ze zbiorów UM w Strumieniu.
Dom nr 80 (już nie istnieje) .
Dom nr 81 (już nie istnieje) .
Cztery siostry (pocz. lat 50. XX w.). W tle zachodnia ściana domu z wejściowymi drzwiami. Ze zbiorów Heleny Pająk.
Dom nr 82. (już nie istnieje) .
Przed domem w promieniach słońca (1943 lub 1944 r.). Widok od strony południowo-wschodniej. Ze zbiorów Marii Mendrek.
Dom nr 83 (dziś częściowo przebudowany) .
Przyjaciółki (lata 50. XX w.). W głębi dom (widok od strony południowej) i brukowana droga do Pawłowic (dziś DK81). Ze zbiorów Ireny Konieczny. Zdjęcie rodzinne (1961 r.). W tle zachodnia i południowa ściana domu. Ze zbiorów Mariana Polczyka.
Dom nr 84 (dziś częściowo przebudowany) .
Chłopiec w komunijnym stroju (1959 r.). Z prawej dom od strony wschodniej ‒ widok od sąsiadów. Ze zbiorów Anny Janowskiej. Z paprotkami (pocz. lat 60. XX w.). Widoczna obecna ul. Turystyczna; z lewej dom od strony wschodniej, w głębi dom nr 88. Ze zbiorów Ireny Kapeckiej-Pietrzak z d. Szczyrba. Na łące (1959 r.). W tle południowy szczyt domu. Ze zbiorów Anny Janowskiej.
Dom nr 85 (dziś częściowo przebudowany) .
W promieniach kwietniowego słońca (1958 r.). W tle południowy szczyt domu. Ze zbiorów Anny Janowskiej. Na stercie desek (1958 r. ) W tle okno z izby w szczytowej ścianie domu. Ze zbiorów Anny Janowskiej. Przed wejściowymi drzwiami (1958 r.). Z prawej drzwi do chlewa. Ze zbiorów Anny Janowskiej. Spacer „Wdowią” (lata 60. XX w.). W głębi obecna ul. Turystyczna; z prawej fragment przydomowej stodoły, z lewej dom sąsiadów. Ze zbiorów Ireny Kapeckiej-Pietrzak z d. Szczyrba.
Dom nr 86 (już nie istnieje) .
Siostry na balkonie (lata 80. XX w.). W głębi zabudowania przy obecnej ul. Wyzwolenia: z lewej „piętrówka” i stary dom nr 86. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Zabudowania przy ul. Wyzwolenia ‒ widok od strony folwarku (lata 80. XX w.). Pierwsza z prawej stodoła, potem stary domek. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz.
Dom nr 87 (już nie istnieje) .
Gromadka dzieci (1966 r.). W tle południowy szczyt drewnianego domu, z prawej studnia. Ze zbiorów Zofii Jachymek. Siostra z bratem (lata 70. XX w.). W tle południowo-zachodnia strona domu. Ze zbiorów Zofii Jachymek. Gospodyni na tle zachodniej ściany domu (lata 70. XX w.). Ze zbiorów Zofii Jachymek. Chłopczyk (lata 70. XX w.). W tle okno na zachód i mały chlew z „wychodkiem”. Ze zbiorów Zofii Jachymek.
Dom nr 186 w Strumieniu (dziś przebudowany) .
Zimowy spacer (1938 r.). W tle dom od strony południowej. Ze zbiorów Ireny Konieczny. W dniu I Komunii św. (1959 r.). W tle fragment domu od strony drogi (dziś ul. Tęczowej). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Dom od strony północnej (przełom lat 50. i 60. XX w.). Z prawej chlew i stodoła. Ze zbiorów Ireny Konieczny.
Dom nr 8 w Dębinie (zachował się do dziś) .
Dom od strony północno-zachodniej (2023). Zdjęcie: Bożena Walczak.
Dom nr 9 w Dębinie i dawny budynek gospody u Maloska (już nie istnieją) .
Gospoda u Maloska (pocz. lat 40. XX w.). Nad drzwiami szyld z napisem: „Gasthaus zur Waldesruh. Nikodem Malossek.” , na pierwszym planie wschodni pas obecnej dwupasmówki, przed „salą” prawdopodobnie niemiecki autobus z wydłużonym przodem i tzw.”gapą” . Ze zbiorów Małgorzaty Pryczek. Z wojska do domu (lata 60. XX w.). Z lewej część mieszkalna budynku dawnej gospody u Maloska, w głębi pawłowicki las. Ze zbiorów Krystyny Płonki. Pocztówka przedstawiająca dawny budynek gospody Wincentego Zaremby (pocz. lat 30. XX w.), wcześniej Markitona, później Nikodema Maloska. Z pracy zbiorowej: Wojciech Bazgier, Agnieszka Kieloch, Joanna Zdziebło, „Miejscowości gminy Pawłowice w starym obiektywie” , Pawłowice 2020 r. Przejażdżka autkiem w kierunku Pawłowic (lata 60. XX w.). Z prawej dawna gospoda u Maloska, z lewej (za lasem) wlot obecnej ul. Strumieńskiej. Ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa.
Dom nr 10 w Dębinie (dziś częściowo przebudowany) .
Na spacerze z pieskiem (lata 30. XX w.). W tle dom i zabudowania gospodarcze od strony południowej. Ze zbiorów Anieli Niezgody. Babcia przed wschodnim szczytem domu (pocz. lat 60. XX w.). Ze zbiorów Anieli Niezgody. Fragment domu od strony południowo-wschodniej (lata 70. XX w.). Ze zbiorów Anieli Niezgody. Romantyczny spacer (lata 60. XX w.). Z lewej fragment stodoły rozebranej pod budowę zachodniego pasa dwupasmówki, z prawej stodółka z ziemianką; w głębi dawna gospoda u Maloska i pawłowicki las. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek.
Dom nr 11 w Dębinie, tzw. Anbildówka
Dziewczynka na trawie (ok. 1961 r.). W głębi „Anbildówka” od strony zachodniej (widoczny chlew i fragment domu), z prawej róg domu nr 13. Ze zbiorów Małgorzaty Pryczek. Mężczyzna z rowerem (lata 30. lub 40. XX w.). Z prawej fragment „Anbildówki”, na wprost stodoła z gospodarstwa nr 12 – widok od strony północnej. Ze zbiorów Henryka Rygla.
Dom nr 12 w Dębinie (już nie istnieje) .
Na spacerze z dziećmi (lata 30. XX w.). W tle dom od strony południowo-wschodniej. Ze zbiorów Alicji Pachuły.
Dom nr 13 w Dębinie (zachował się do dziś) .
Trzy siostry (pocz. lat 50. XX w.). W tle dom kryty strzechą ‒ widok od strony północnej, z prawej droga z Dębiny do Zbytkowa (dziś fragment ul. Leśnej i Starowiejskiej). Ze zbiorów Wandy Skorupy. Zachodni szczyt domu i chlew (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps. Północny front domu (2012 r.). Zdjęcie: Google Maps.
Dom nr 14 w Dębinie (już nie istnieje) .
Pogrzeb małego dziecka (1955 r.). W tle frontowa ściana powojennego domu (widoczne dawne wejście), z prawej pogrzebowy karawan. Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Dom po przebudowie od strony północno-wschodniej (2012 r.) Zdjęcie: Google Maps.
Ciekawostki
Brzozowy „witacz” na granicy Pawłowic i Zbytkowa (pocz. lat 60. XX w.). Ze zbiorów Małgorzaty Pryczek. Odpust w Zbytkowie (1947 r.). W tle odpustowe „budy” i kaplica M.B. Szkaplerznej. Ze zbiorów Anieli Niezgody. Chwila odpoczynku przed kioskiem (ok. 1962 r.). Ze zbiorów Małgorzaty Pryczek XIX Wyścig Pokoju na trasie Praga-Warszawa-Berlin ‒ odcinek drogi od Bąkowa do Zbytkowa (1966 r.). Widoczne domy w Bąkowie (dziś w pobliżu salonu samochodowego „Opel Wawrosz”). Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Zaplecze techniczne Wyścigu Pokoju (1966 r. ). Z prawej dom nr 51. Ze zbiorów Agnieszki Korzeniewskiej. Zbytkowianie wzdłuż trasy Wyścigu Pokoju ‒ widok od skrzyżowania w kierunku Bąkowa (1966 r.). W głębi z lewej północny szczyt domu nr 73, z prawej stodoła i dom nr 78. Ze zbiorów Bronisławy Krzempek. W oczekiwaniu na autobus (1968 r.). W głębi zbiornik na paliwo przy budowanej stacji CPN. Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Na trzepaku (1968). Z lewej fragment folwarcznej stajni, w głębi drewniana wieża triangulacyjna (geodezyjna). Ze zbiorów Anny Szczypki-Rusz. Dawny kiosk „Kasia” przy skrzyżowaniu „wiślanki” z drogą do Zbytkowa (1987 r.). Ze zbiorów GS w Strumieniu. Dziewczynka z rowerem (1972 r.). W głębi „kostka” (skrzyżowanie) w trakcie budowy drugiego pasa dwupasmówki, z lewej tył kiosku spożywczego „Kasia”, z prawej (za słupem elektrycznym) stacja benzynowa CPN. Ze zbiorów Katarzyny Mazgaj. Sklep spożywczy uruchomiony w 1973 r. (1987 r.). Ze zbiorów GS w Strumieniu. Trójkołowiec (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Piotra Śleziaka. Omłoty (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Szkubaczki w Dębinie (koniec lat 50. lub pocz. 60 XX w.). Ze zbiorów Elżbiety Krzempek. Dziadek Mróz na scenie dawnej gospody u Gałuszki (koniec lat 60. XX w.). Ze zbiorów Małgorzaty Szczypki. Koleżanki przed kioskiem spożywczym nr 3 (lata 50. lub 60. XX w.). Kiosk zlikwidowano pod koniec lat 60. w związku z budową stacji benzynowej. Ze zbiorów Henryka Rygla. Dawna remiza OSP z 1939 r. ‒ widok od strony wschodniej (1987 r.). Ze zbiorów GS Strumień. Zwózka zboża (lata 60. XX w.). Ze zbiorów Małgorzaty Pryczek. Występy z okazji Dziadka Mroza (koniec lat 60. XX w.). Ze zbiorów Jerzego Omozika.