Zachęcamy, by chipować zwierzaki

     Problem błąkających się psów jest na tyle poważny, że postanowiliśmy napisać kilka słów o nim.

Co robić, gdy widzimy błąkającego się psa? Jak reagować? Co robić, gdy to nam ucieknie pies? Przeanalizujmy problem.

Każdego dnia w mediach społecznościowych pojawiają się ogłoszenia, że ktoś widział psa, komuś pies uciekł. Skoro jest to tak powszechny problem, warto dowiedzieć się jak działać.

Zaginął mi pies.

Media społecznościowe pod tym względem bywają bardzo skuteczne. Sami niedawno, dzięki pomocy Facebooka, uczestniczyliśmy w poszukiwaniu właścicieli pięknego owczarka, który zgubił się w naszej miejscowości. Przygotowanie postu ze zdjęciem, imieniem psa, jego wyglądem i cechami charakterystycznymi to pierwszy krok. Pisząc takiego posta pamiętajcie, by ustawić jego widoczność na „Publiczne”, by można udostępniać go dalej. Podawajcie także swoje numery telefonów.

Warto także skontaktować się ze schroniskami. Schronisko w Jastrzębiu (https://www.facebook.com/Schronisko-dla-zwierząt-w-Jastrzębiu-Zdroju-186764528026832/) i Cieszynie (http://schronisko.ustronet.pl) to placówki położone najbliżej nas, ale pamiętajcie, że schronisko, do którego trafiają zwierzaki odłowione z terenu naszej gminy, znajdują się w Schronisku w Bolesławiu (https://www.facebook.com/schroniskorafikboleslaw/?fref=mentions).

Wśród miejsc, do których warto „uderzyć”, chcąc ogłosić, że zaginął pies, są fanpage lokalne, fanpage typu spotted, ale tak naprawdę najczęściej pomagają zwykli ludzie – sąsiedzi, mieszkańcy okolic.

W przypadku naszej miejscowości problem jest o tyle poważny, że pies może błąkać się w okolicy drogi krajowej nr 81, która jest bardzo ruchliwa. Wówczas sytuacja może zakończyć się tragicznie.

Warto także poinformować komisariat policji. Sołtys zawsze także stara się pomóc w takiej sytuacji.

Ważna informacja: jeśli pies znajdzie się w schronisku, to jednym z podstawowych „badań” jest sprawdzenie, czy zwierzę jest oznakowane. Obroża z numerem telefonu, adresem, imieniem psa, to absolutne minimum. W internecie można zamówić grawerowane plakietki – adresówki, które łatwo można przyczepić do obroży (https://allegro.pl/kategoria/dla-psow-identyfikatory-i-adresowki-90057?order=m), ale wystarczy klasyczna zawieszka do kluczy z danymi właściciela (http://ebiurowe.com.pl/zawieszki-do-kluczy-breloczki-100-sztuk-p-447.html)

Można psu zrobić tatuaż z numerem, ale tatuaże mają to do siebie, że mogą znikać pod wpływem ścierającego się naskórka, dla psa to zabieg uciążliwy, a znalezienie go w gęstwinie sierści – także może być problemowe.

Niezawodne w sprawdzaniu danych właściciela są chipy. Psa można zachipować raz, na całe jego życie. Mając numer chipa należy zarejestrować się w odpowiedniej bazie (np. https://www.safe-animal.eu), które na ogół są międzynarodowe. Psy chipuje weterynarz. Pamiętajcie również, że oznaczenie psa jest niezbędne, gdy chcecie z nim podróżować. Numer psa należy wówczas wpisać do paszportu.

Gdy zachipowany pies trafia do schroniska lub weterynarza, zostaje „zeskanowany” i gdy specjalista trafi na informację, natychmiast podejmowane są kroki. Droga powrotna do domu jest skrócona i bezproblemowa.

Zachęcamy, by chipować Wasze zwierzaki, dla ich dobra i dla Waszego spokoju.

Znalazłem błąkającego się psa

Przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pies błąkający się bywa głodny, przestraszony, a znając zachowania ludzkie i obawy (często słuszne) – przeganiany z kolejnych lokalizacji, co sprawia, że może do człowieka podchodzić z dystansem.

Jeśli jednak jest taka możliwość, by psa na okres sprowadzania hycla przechować – w ogrodzie, garażu, na terenie posesji, to to będzie wspaniały, pełny empatii gest (zachowując środki ostrożności, bez dostępu do dzieci i osób trzecich). Ważne, by pies nie „podróżował” dalej. Kolejnym krokiem jest poinformowanie Gminy (Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa tel. 33 85 40 815, pokój nr 3, w godzinach pracy urzędu) lub komisariatu Policji w Strumieniu oraz bezpośrednio – Schroniska (ul. Parkowa 60, Bolesław, tel. 501 614 495, 502 573 387 oraz 32 307 23 60). Należy pamiętać, że hycel przyjedzie by odebrać psa dopiero, gdy ten jest „przechwycony”.

Gdy widzimy błąkającego się psa, warto spróbować zrobić mu zdjęcie i znowu – zachęcamy do publikowania ich, wraz z opisem wyglądu oraz lokalizacji.

Dla wielu osób zaginięcie psa to sytuacja bardzo smutna i stresująca. Są sposoby, by pomóc mu szybko znaleźć drogę do domu. Najważniejszą wartość ma informacja: post na Facebooku, adresówka, numer kontaktowy. Apelujemy, by zabezpieczać psy, ogrody i posesje, by nie dopuszczać do sytuacji, w której zwierzak ucieka. Apelujemy także o chipowanie zwierząt – dla nich to procedura bezpieczna, która jest wskazana, by zapewnić psu bezpieczeństwo i szybki powrót do domu. Niektóre gminy, aby zachęcić właścicieli czworonogów do chipowania, stosują ulgi w opłatach za pieska.

Paulina Wawrzyczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *