Prelekcją historyczną rozpoczynamy obchody Roku Jubileuszowego

Istnieje takie powiedzenie, że historia jest nauczycielką życia. Nie ma zarówno historii bez człowieka, jak i człowieka bez historii, wspomaga ona również przetrwanie kultury, obyczajów czy tradycji. Od ponad sześciu wieków Zbytków opowiada swoją historię poprzez ludzi i wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się dzisiejszego obrazu sołectwa.
     13 stycznia odbyła się prelekcja historyczna „Zbytków – dzieje wioski od czasów najdawniejszych do współczesności”. Prelegentem był Wojciech Kiełkowski, historyk, autor wielu opracowań monograficznych, m.in.: „Strumień w latach 1918 – 1945″.
     Pan Wojciech w sposób profesjonalny przedstawił zarys dziejów naszej wioski od czasów piastowskich do wydarzeń współczesnych. Odkrył tajemnicę dotyczącą roku 1388, od którego zaczyna się opowieść o Zbytkowie, liczbę ludności i ilość budynków na przełomie lat, notki prasowe dotyczące mieszkańców naszej miejscowości. Zaciekawił zebranych informacjami dotyczącymi powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbytkowie i planami budowy tutaj szkoły jeszcze przed I Wojną Światową. Zdradził, skąd prawdopodobne wywodzi się nazwa wioski oraz daty związane z założeniem np. Kółka Rolniczego, zakończeniem działań wojennych na naszym terenie, powstania Policji Śląskiej. Podkreślił, że Zbytków jest miejscowością pogranicza. Przedstawił okres II Wojny Światowej, jak i czasy powojenne. Poznaliśmy także nazwiska władz wioski jeszcze z czasów, kiedy była gminą. Reasumując, wykład był bardzo interesujący i poprzez liczne pytania zadawane przez zgromadzonych wyczerpująco, zaspokoił ciekawość wszystkich obecnych.
     Prelekcja otwierała Rok Jubileuszowy, który będzie pamiątką 630 urodzin naszej wioski. W spotkaniu uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego i Radna Powiatu Cieszyńskiego Lilla Salachna-Brzoza, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Strumieniu i Radna Zbytkowa Cecylia Skowron, Radna Strumienia Maria Krutyła, Sołtys Zbytkowa Bogusław Wawrzyczek, Dyrektor Przedszkola Joanna Krakowka, Kierownik Świetlicy Alina Wawrzyczek, Kierownik Biblioteki w Zbytkowie Katarzyna Mazgaj, Prezes OSP w Zbytkowie Marek Omozik, Przewodniczące KGW Zbytków Anna Pieczka i KGW Strumień Józefa Greń, Prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu Bronisław Świeży, przedstawiciele prasy lokalnej, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa no i oczywiście mieszkańcy naszego sołectwa.

Ewelina Szczepańska

fot. Alina Wawrzyczek